ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Μπιλμπάο 2-1: Νίκη με φαουλάρα Μέσι!

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο με σκορ 2-1, με τον Μέσι να σημειώνει ένα καταληκτικό γκολ.  Με τον Λιονέλ Μέσι να δίνει το «σύνθημα» της νίκης, η Μπαρτσελόνα κέρδισε δύσκολα την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1΄. Οι γηπεδούχοι που είχαν την κατοχή της μπάλας σε όλο το παιχνίδι άνοιξαν το σκορ με τον...

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο με σκορ 2-1, με τον Μέσι να σημειώνει ένα καταληκτικό γκολ.

Με τον Λιονέλ Μέσι να δίνει το «σύνθημα» της νίκης, η Μπαρτσελόνα κέρδισε δύσκολα την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1΄.

Οι γηπεδούχοι που είχαν την κατοχή της μπάλας σε όλο το παιχνίδι άνοιξαν το σκορ με τον αρχηγό της. Ο Αργεντινός άσος με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, κερδίζοντας τερματοφύλακα και…αμυντικό!

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με αυτογκόλ του Άλμπα. Ο αμυντικός των Μπλαουγκράνα σε μία άτυχη στιγμή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, σημειώνοντας το 1-1. Μάλιστα, η φάση ελέγχθηκε και από το VAR, για πιθανό οφσάιντ στην έναρξη της φάσης.

Στο 58ο λεπτό, ο Πιάνιτς είχε την ευκαιρία να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά η μπάλα, έπειτα από επέμβαση του τερματοφύλακα κατέληξε στο δοκάρι.

Η πίεση των γηπεδούχων για το νικητήριο γκολ ήταν εμφανής. Τελικά, αυτό ήρθε, με τον…ανεβασμένο Γκριεζμάν να χαρίζει τη νίκη στους Καταναλούς στο 75ο λεπτό, με ωραίο τελείωμα.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και παραλίγο να δεχτούν και τρίτο γκολ. Συγκεκριμένα, ο Άλμπα είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, αλλά ο Σιμόν εξουδετέρωσε το σουτ του.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Μινγκέθα, Ουμτιτί, Άλμπα, Πιάνιτς (67′ Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Πέδρι, Γκριεζμάν (84′ Λανγκλέ), Μέσι, Ντεμπελέ (87′ Μπρέθγουεϊτ).

Αθλέτικ Μπιμπάο: Σιμόν, Κάπα (84′ Λέκουε), Γεράι, Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ντε Μάρκος (67′ Μπερενγκέρ), Ντάνι Γκαρθία, Βενθεδόρ (66′ Βέσγκα), Μουνιαΐν, Ινιάκι Γουίλιαμς (84′ Βιγιαλίμπρε), Ραούλ Γκαρθία.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Παρασκευή 29 Ιανουαρίου

Βαγιαγολίδ – Ουέσκα 1-3 (93′ Βίγια / 37′ 50′ 57′ Μιρ)

Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Έιμπαρ – Σεβίλλη 0-2 (28′ πεν. Οκάμπος, 55′ Χορδάν)

Ρεάλ Μαδρίτης – Λεβάντε 1-2 (13′ Ασένσιο / 32′ Μοράλες, 78′ Ρότζερ)

Βαλένθια – Έλτσε 1-0 (22′ Ουάς)

Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Σοθιεδάδ 1-1 (3′ Παρέχο / 90+3′ Ίσακ)

Κυριακή 31 Ιανουαρίου

Χετάφε – Αλαβές 0-0

Κάντιθ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-4 (35′, 71′ Νεγρέδο / 28′, 50′ Σουάρες, 44′ Νίγκεθ, 88′ Κόκε)

Γρανάδα – Θέλτα 0-0

Μπαρτσελόνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (20′ Μέσι, 75′ Γκριεζμάν / 49′ αυτ. Άλμπα)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Νάπολι – Πάρμα 2-0: Έκανε το καθήκον της!

Μπράιτον – Τότεναμ 1-0: Ζόρια χωρίς Κέιν

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπαρτσελόνα – Μπιλμπάο 2-1: Νίκη με φαουλάρα Μέσι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.