ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Γρανάδα 1-2: Ανατροπή και… ψυχρολουσία!

Η Μπαρτσελόνα αν και προηγήθηκε κόντρα στην Γρανάδα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν τρομερή ανατροπή με 1-2.

Η Μπαρτσελόνα υπέπεσε σε γκέλα «κλωτσώντας» την ευκαιρία για να βρεθεί στην κορυφή της La Liga. Η Γρανάδα «πάγωσε» τους γηπεδούχους και έβαλε…φωτιά στο πρωτάθλημα.

Είχε τη συντριπτική υπεροχή. Είχε το προβάδισμα από το ημίχρονο με γκολ του Μέσι. Και όμως, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να χάσει το ματς και την ευκαιρία για κορυφή!

Η Γρανάδα των πολλών απουσιών πήρε σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο με επική ανατροπή. Ο Μέσι έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 23ο λεπτό, έπειτα από υπέροχη συνεργασία με τον Γκριεζμάν.

Τα πράγματα όμως δεν πήγαν όπως θα ήθελαν για τους Καταλανούς. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 στο 63ο λεπτό με τον Ματσίς και έφεραν «τρικυμία». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το…ξέσπασμα του Κούμαν και την αποβολή του από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Τα χειρότερα δεν είχαν έρθει όμως. Ο Μολίνα στο 79ο λεπτό της συνάντησης σημείωσε το νικητήριο γκολ, κάνοντας το 1-2, βάζοντας «βόμβα» στο Καμπ Νου και το πρωτάθλημα.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (72′ Ντεμπελέ), Πικέ, Ουμτιτί, Μπουσκέτς (81′ Τρινκάο), Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Μορίμπα (72′ Πέδρι), Άλμπα, Μέσι, Γκριεζμάν

Γρανάδα: Ααρόν, Ντίαθ, Σάντσεθ, Πέρες, Φουλκέ, Ερέρα, Ετεκί (61′ Γκοναλόν), Κίνι, Σουάρες (86′ Βίκο), Σολδάδο (61′ Μολίνα), Ματσίς (76′ Μαρίν)

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής της La Liga

Οσασούνα-Έλτσε 2-0 (38′ Μπαρχία, 68′ πεν. Γκονζάλες)

Σοσιεδάδ-Σεβίλλη 1-2 (5′ Φερνάντες-21′ Φερνάντο, 24′ Εν Νεσίρι)

Αλαβές-Ουέσκα 1-0 (85′ Μπατάλια)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Έιμπαρ 5-0 (42′, 44′ Κορέα, 49′ Καράσκο, 54′, 68′ Γιορέντε)

Κάντιθ-Θέλτα 0-0

Μπέτις-Βαλένθια 2-2 (12΄ Φεκίρ, 42΄ Κανάλες – 22΄ Γκουέδες, 61΄ πεν. Σολέρ)

Χετάφε-Ρεάλ Μαδρίτης 0-0

Λεβάντε-Βιγιαρεάλ 1-5 (21΄ Μάλσα – 9΄αυτ. Πορτίγκο, 13΄ Μορένο, 63΄,75΄ Τσουκβέζε, 72΄ αυτ. Βέσο)

Τετάρτη (28/4)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βαγιαδολίδ 2-2 (14΄ Μορσίγιο, 76΄ Ραούλ Γκαρθία – 70΄ Ορεγιάνα, 85΄ Βάισμαν)