ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 4-0: Το μετέτρεψε σε περίπατο

Επιβλητικοί οι Καταλανοί, προσπέρασαν την Ατλέτικο Μαδρίτης

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 4-0: Επιβλητική… Μπορεί να μην μπήκε καλά στο ματς, αλλά ήταν τελικά μέχρι να βάλει το πρώτο γκολ. Στη συνέχεια κατηφόρα!

Από τη στιγμή που μπήκε η γκολάρα του Σουάρες, όλα απλοποιήθηκαν. Στο 27′ ο Ουρουγουανός άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά αργότερα ο Βιδάλ πετάχτηκε πρώτος στη σέντρα του Αρτούρ και με προβολή έκανε το 2-0. Μέχρι να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι είχε γίνει και το 3-0. Σκόρερ στο 35′ ο Ντεμπελέ έχοντας αδειάσει υποδειγματικά τον προσωπικό του αντίπαλο.

Και μπορεί να φανεί περίεργο, αλλά η Σεβίλλη είχε ξεκινήσει καλά. Άγγιξε, μάλιστα, στα πρώτα λεπτά το γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον Τερ Στέγκεν. Γκολ θα μπορούσαν να έχουν βάλει και στο δεύτερο ημίχρονο οι Ανδαλουσιάνοι με τον Ντε Γιονγκ να σημαδεύουν το δοκάρι.

Από κάποια φάση και μετά η Σεβίλλη αποδέχτηκε την ήττα και το ενδιαφέρον ήταν αν θα σκοράρει ο Μέσι. Ο Αργεντινός είχε ένα εντυπωσιακό σόλο, αλλά δε νίκησε τον Βάτσλικ στο 60′. Τελικά τα κατάφερε στο 78′ με ωραία εκτέλεση φάουλ. Να σημειωθεί πως στο φινάλε οι Καταλανοί έμειναν με εννιά. Αρχικά αποβλήθηκε στο 87′ για φάουλ ο Αραούχο και στην εξέλιξη της φάσης αντίκρισε την κόκκινη και ο Ντεμπελέ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Τομπιντό (73′ Αραούχο), Πικέ, Σεμέδο, Ντε Γιονγκ, Βιδάλ (70′ Ράκιτιτς), Αρτούρ (65′ Μπουσκέτς), Μέσι, Ντεμπελίε, Σουάρες.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Ντανιέλ Καρίκο, Ρεγκουλόν, Ρέγκες, Μπανέγκα, Όλιβερ Τόρες (46′ Τζορντάν), Οκάμπος, Νολίτο (46′ Μουνίρ), Ντε Γιονγκ (65′).

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή 4/10

Μπέτις – Εϊμπάρ 1-1 (66’ Μορόν – 34’ πεν. Ορεγιάνα)

Σάββατο 5/10

Λεγανές – Λεβάντε 1-2 (76’ Μπρεθγουέιτ – 45’ Ρότζερ, 49’ Καμπάνα)

Ρεάλ Μαδρίτης – Γρανάδα 4-2 (3′ Μπενζεμά, 45+1′ Αζάρ, 61′ Μόντριτς, 90+2′ Χάμες – 69′ πέν. Ματσίς, 77′ Ντουάρτε)

Βαλένθια – Αλαβές 2-1 (27′ Μάξι Γκόμες, 83′ πεν. Παρέχο – 89′ Πέρεθ)

Οσασούνα – Βιγιαρεάλ 2-1 (46′ Ρονκάλια, 79′ Άβιλα – 5′ Τόρες)