ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Σοσιεδάδ 4-2: Τεσσάρα στην μετά-Μέσι εποχή με ηγέτη Μπρέιθγουεϊτ

Η Μπαρτσελόνα δήλωσε παρών και νίκησε με 4-2 τη Σοσιεδάδ με τον Μπρέιθγουεϊτ να ντύνεται... Μέσι.

Στην Μπαρτσελόνα υπάρχει… ζωή και μετά τον Μέσι, με τους «Μπλαουγκράνα» να νικάνε με 4-2 τη Σοσιεδάδ στην πρεμιέρα της La Liga.

Ο Λιονέλ Μέσι αποτελεί παρελθόν, όμως η Μπαρτσελόνα είναι εδώ και με οδηγό τον Μπρέιθγουεϊτ νίκησε με 4-2 τη Σοσιεδάδ στην 1η αγωνιστική της La Liga.

Οι οπαδοί δεν ξέχασαν τον Αργεντινό σταρ και στο 10ο λεπτό, όπως είχα προαναγγείλει σταμάτησαν και φώναξαν το όνομα του ποδοσφαιριστή που δόξασε το σύλλογο και δοξάστηκε.

Ο Ζεράρ Πικέ ήταν αυτός που άνοιξε τον… χορό των τερμάτων στο 19ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντεπάι που έκανε το επίσημο ντεμπούτο του.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Μπρέιθγουεϊτ ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους. Ομως δεν έμεινε εκεί και… μίλησε και στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας το 3-0 στο 59ο λεπτό, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, πηγαίνοντας για το… θαύμα. Στο 82ο λεπτό ο Λομπέτε μείωσε σε 3-1, με τον Ογιαρθάμπαλ τρία λεπτά αργότερα με εξαιρετικό φάουλ να κάνει το 3-2.

Το Καμπ Νου «καρδιοχτήπησε», όμως ο Σέρχι Ρομπέρτο επανέφερε την τάξη στο 90+1′, κάνοντας το 4-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Ντεστ (71′ Έμερσον), Πικέ, Γκαρθία (83′ Αραούχο), Άλμπα, Μπουσκέτς (83′ Νίκο), Ντε Γιονγκ (71′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Πέδρι, Μπρέιθγουεϊτ, Γκριεζμάν, Ντεπάι (90′ Λανγκλέ).

Σοσιεδάδ (Ιμανιόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Θαλδούα (66′ Γκοροσαμπέλ), Ελουστόνδο (81′ Πατσέκο), Λε Νορμάν, Μουνιόθ, Πόρτου (66′ Λομπέτε), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Γιανουζάι (46′ Μπαρενετσέα), Νταβίδ Σίλβα (46′ Μπαουτίστα), Ογιαρθάμπαλ.

Θέλτα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2

Δυναμικά ξεκίνησαν τη σεζόν και οι πρωταθλητές, που πήραν αγχωτικό διπλό κόντρα στη Θέλτα με 1-2.

Ο Άνχελ Κορέα έβαλε τη δική του σφραγίδα στη νίκη της Ατλέτικο, αφού με δύο προσωπικά του γκολ πήραν τους πρώτους τρεις βαθμούς της σεζόν.

Στα 10 λεπτά των καθυστερήσεων οι δύο ομάδες είχαν από μία στιγμή, ωστόσο πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν τα νεύρα που οδήγησαν στην αποβολή του Ούγκο Μάγιο και του Μάριο Ερμόσο για κάθε ομάδα, καθώς και ενός ατόμου από το επιτελείο της Ατλέτικο στον πάγκο.

Θέλτα: Ντιτούρο, Μάγιο, Αραούχο, Φοντάν, Γκαλάν (89′ Μπαέθα), Τάπια (75′ Σολάρι), Μέντεθ (75′ Μπελτράν), Σουάρεθ, Νολίτο (62′ Σέρβι), Άσπας, Μίνα

Ατλέτικο: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Κοντογκμπιά, Καράσκο, Κόκε (65′ Τρίπιερ), Λεμάρ (65′ Ντε Πολ), Σαούλ, Κορέα (68′ Σουάρες), Γιορέντε (82′ Λόντι)