ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 3-1: «Καθάρισε» με ανατροπή!

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη και ανέβασε τη ψυχολογία της πριν το ντέρμπι με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Βαλένθια με 3-1, με ανατροπή του σκορ, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτό.

Βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Μπαρτσελόνα προκειμένου να παραμείνει ψηλά στη βαθμολογία της La Liga. Οι Φατί, Ντεπάι και Κουτίνιο σημείωσαν τα γκολ της ανατροπής και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Ειδικότερα, η Βαλένθια άνοιξε νωρίς το σκορ, με τέρμα το Γκαγιά στο 5ο λεπτό, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε όμως να έρθει.

Ο Φατί με υπέροχο σουτ έφερε γρήγορα το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία, στο 13ο λεπτό. Πριν τη λήξη του ημίχρονου, η Μπάρτσα ανέτρεψε τα δεδομένα, κάνοντας το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντεπάι.

Το τελικό σκορ σημείωσε ο Κουτίνιο που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 με σουτ, έπειτα από ασίστ του Ντεστ. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου, μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό του.

Ντεμπούτο με τα Μπλαουγκράνα έκανε και ο Κουν Αγκουέρο που επέστρεψε από τραυματισμό. Ο Αργεντινός φορ πέρασε στη θέση του Ντεστ στο 87ο λεπτό, παίρνοντας και αυτός χρόνο συμμετοχής.

Πλέον, η Μπάρτσα που βρίσκεται στην 7η θέση με 15 βαθμούς στρέφει το βλέμμα της στο ερχόμενο ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Νωρίτερα, η Οσασούνα πήρε «ψυχωμένο» διπλό κόντρα στη Βιγιαρεάλ με 1-2.