ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπέτις – Αλαβές 3-2: Κλειδώνει την Ευρώπη με απίθανη ανατροπή

Η Ρεάλ Μπέτις βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, όμως τελικά επικράτησε 3-2 της Αλαβές και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης, αφού βρίσκεται στην 6η θέση.

Αν και έχανε με δύο γκολ στο ημίχρονο, η ψυχωμένη Μπέτις σφράγισε τεράστια ανατροπή στο 88’ με τον Ιγκλέσιας (δύο γκολ) απέναντι στην Αλαβές και εδραιώθηκε στην 6η θέση και το +5 από τη Βιγιαρεάλ!

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο όταν στο 12ο λεπτό προηγήθηκαν με 0-1 χάρη στον Γιοσέλου και στο 24 με 0-2 με γκολ του Μέντεζ.

Η Μπέτις, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή. Στο 61ο λεπτό ο Ιγκλέσιας μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. H ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε στην ισοφάριση με τον Χοακίν στο 81′, ο οποίος πήρε την κεφαλιά στην εκτέλεση κόρνερ του Κανάλες.

Το 3-2 έγινε πραγματικότητα στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Μπόρχα Ιγκλέσιας μέσα από την περιοχή, έπειτα από ωραία σέντρα του Έμερσον.

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλς, Μιράντα, Σίντνεϊ, Μαντί, Έμερσον, Γκουαρδάδο (46′ Ιγκλέσιας), Ροντρίγκες (74′ Καρβάλιο), Κανάλες, Φεκίρ (90′ Ακουόκου), Ρουίμπαλ (46′ Χοακίν), Χουάνμι (74′ Τέγιο)

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Ναβάρο, Λανγκουάρδια, Λεζέν, Ντουάρτε, Πελίστρι (66′ Πονς), Μπατάλια (65′ Πίνα), Γκαρσία, Ριόχα (86′ Κόρδοβα), Χοσέλου, Μέντες (74′ Αγκιρεγκαμπίρια)

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή 5/3

Βαλένθια – Βιγιαρεάλ 1-1 (86′ πεν. Σολέρ, 90+1′ Γκέδες / 40′ πεν. Μορένο)

Σάββατο 6/3

Βαγιαδολίδ – Χετάφε 2-1 (14′ Πλάνο, 24′ Βάισμαν / 37′ Μάτα)

Έλτσε – Σεβίλλη 2-1 (70′ Γκούτι, 76′ Καρίγιο / 90+1′ Ντε Γιονγκ)

Καντίθ – Έιμπαρ 1-0 (40′ Νεγρέδο)

Οσασούνα – Μπαρτσελόνα 0-2 (30′ Άλμπα, 83′ Μορίμπα)

Κυριακή 7/3

Ουέσκα – Θέλτα 3-4 (14′ Σιόβας, 16′ Μιρ, 74′ Φερέιρο / 5′ Μίνα, 37′ Νολίτο, 52′ Μαγιό, 76′ Μπελτράν)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (15′ Σουάρες / 88′ Μπενζεμά)

Σοσιεδάδ – Λεβάντε 1-0 (10′ Μερίνο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Γρανάδα 2-1 (3′ Βιγιαλίμπρε, 90+2′ Μπερενγκέρ / 78′ Μολίνα)

Δευτέρα 8/3

Μπέτις – Αλαβές 3-2 (61′ Ιγκλέσιας, 81′ Χοακίν, 88′ Ιγλέσιας / 12′ Χοσέλου, 24′ Μέντες)