Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-3: Μαέστρος Μέσι! (vids)

Δείτε σε video τα highlights

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-3: Συνήλθαν οι «μπλαουγκράνα» μετά τον αποκλεισμό στο Copa del Rey από την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Κομβική η παρουσία του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έκανε και τις τρεις ασίστ της ομάδας του.

Αρχικά, πάντως ο Κανάλες άνοιξε το σκορ με πέναλτι (6’), έπειτα από χέρι που έκανε ο Λενγκλέ.

Το καλό για την Μπαρτσελόνα ήταν ότι ο Μέσι δεν άργησε να κάνει το… θαύμα του. Με μία υπέροχη μπαλιά στο 9’, έδωσε την ευκαιρία στον Ντε Γιονχ να ισοφαρίσει.

Ο Αργεντινός αστόχησε σε τετ-α-τετ στο 23’ και τρία λεπτά αργότερα ο Φεκίρ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπέτις.

Βέβαια, η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε επτάψυχη, μιας και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έπειτα από φάουλ του Μέσι, ο Μπουσκέτς ισοφάρισε σε 2-2.

Ο σούπερ σταρ των φιλοξενούμενων έχασε τρεις καλές ευκαιρίες για να χριστεί σκόρερ, όμως ήταν προφανές ότι η ταμπέλα έλεγε «δημιουργός».

Από νέα εκτέλεση φάουλ του Αργεντινού, ο Λενγκλέ διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στο 72’.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής των Φεκίρ (76’) και Λενγκλέ (79’).

ΜΠΕΤΙΣ (Ρούμπι): Ρόμπλες, Μπαρτρά, Μαντί, Μορένο, Καρβάλιο, Ροντρίγκες (86′ Τέγιο), Αλενιά, Φεκίρ, Κανάλες, Ιγκλέσιας (62′ Μορόν), Χοακίν (70′ Γουίλιαμ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Ουμτιτί, Φίρπο (56′ Ζόρντι Αλμπα), Σεμέντο, Σέρζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Βιδάλ (56′ Αρτούρ), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριεζμάν (89′ Ράκιτιτς).

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή 7/2

Αλαβές – Έιμπαρ 2-1 (46′ Λούκας, 66′ Μπερκ- 83′ Ορεγιάνα)

Σάββατο 8/2

Λεβάντε – Λεγανές 2-0 (20′ Ροτσίνα, 28′ Ρόγιερ)

Χετάφε – Βαλένθια 3-0 (58′, 67′ Μολίνα, 87′ Μάτα)

Βαγιαδολίδ – Βιγιαρεάλ 1-1 (15′ Ρ. Αλκαράθ – 54′ Ζ. Μορένο)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Γρανάδα 1-0 (6′ Κορέα)

Κυριακή 9/2

Εσπανιόλ – Μαγιόρκα 1-0 (58’ Ντε Τομάς)

Σοσιεδάδ – Μπιλμπάο 2-1 (65’ Πόρτου, 83’ Ισάκ – 71’ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (14′ Γκαρθία – 33′ Ίσκο, 38′ Ράμος, 84′ Βάθκεθ, 92′ Γιόβιτς)

Θέλτα – Σεβίλλη 2-1 (78′ Άσπας, 90+1′ Σίστο – 23′ Ελ Νεσίρι)

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-3 (6′ πέν. Κανάλες, 26′ Φεκίρ – 9′ Ντε Γιονχ, 45+3′ Μπουσκέτς, 72′ Λανγκλέ)