ΙΣΠΑΝΙΑ

Copa del Rey: Στα ημιτελικά με τρελή ανατροπή η Βαλένθια (vid)

Η Βαλένθια με δύο γκολ στις καθυστερήσεις νίκησε τη Χετάφε 3-1 και πέρασε στην ημιτελική φάση του Copa del Rey

Στο ποδόσφαιρο, πολλές φορές, τα πάντα γίνονται και η Βαλένθια χρειάστηκε να πετύχει δύο γκολ στις καθυστερήσεις για να νικήσει τη Χετάφε 3-1 και να περάσει στα ημιτελικά του ισπανικού Κυπέλλου.

Ηρωας για τις «νυχτερίδες» ο Ροντρίγκο που σημείωσε χατ τρικ, απέναντι στη Χετάφε, που «αυτοκτόνησε».

Εχοντας νικήσει στον πρώτο αγώνα 1-0 με γκολ του Μολίνα, η Χετάφε πέτυχε τον πλήρη αιφνιδιασμό, βρίσκοντας γκολ με τον ίδιο παίκτη στο 1ο λεπτό του αγώνα στο «Μεστάγια».

Η Βαλένθια χρειαζόταν τρία γκολ για να πάρει την πρόκριση και τα πέτυχε, όλα με τον Ροντρίγκο.

Στο 61’, ο 27άχρονος Ισπανός επιθετικός ισοφάρισε 1-1, η Χετάφε έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 74΄, αλλά κρατούσε, μέχρι τις καθυστερήσεις.

Εκεί ο Ροντρίγκο σκόραρε στο 90+2’ και στο 90+3’, για το τελικό 3-1, με τη Βαλένθια να περνά με αυτόν τον τρόπο στα ημιτελικά.

Στο τέλος του αγώνα υπήρξε σύρραξη μεταξύ των παικτών, καθώς και ανάμεσα στους παίκτες και τους ανθρώπους της ιδιωτικής ασφάλειας.