ΙΣΠΑΝΙΑ

Εκτός κυπέλλου η Ρεάλ Μαδρίτης, ήττα 4-3 από τη Σοσιεδάδ (vids)

Η Σοσιεδάδ ξέρανε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με 4-3 και πήρε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν ο Ισάκ που σκόραρε δύο φορές και είχε συμμετοχή και στα άλλα δύο τέρματα της ομάδας του.

Πρώτη… τεσσάρα του Ζιντάν με τη Βασίλισσα, με τον Γάλλο να μένει για ακόμα μία φορά δίχως κατάκτηση κυπέλλου, είτε ως ποδοσφαιριστής, είτε ως προπονητής.

Στο 22′ πάγωσε το Μπερναμπέου, όταν ο Ισάκ έκανε το σουτ, ο Αρεολά έδιωξε, ο Όντεγκααρντ πήρε το ριμπάουντ και με τη… βοήθεια του Μεντί άνοιξε το σκορ.

Στο 49’ η Σοσιεδάδ βρήκε δίχτυα, αλλά σωστά το τέρμα του Ισάκ ακυρώθηκε με το VAR ως οφσάιντ, αλλά στο 54’ το γυριστό του μετά από πάσα του Μπαρενετσέα δεν μπορούσε να το πάρει κανείς πίσω.

Δυο λεπτά αργότερα ήρθε και το τρίτο τέρμα, πανικός στην άμυνα της Βασίλισσας, η μπάλα έφτασε στον Ισάκ, ο οποίος με ξερή σουτάρα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αρεολά.

Η Ρεάλ στο 59’ βρήκε δίχτυα, με δυνατό σουτ του Μαρσέλο στην κλειστή γωνία του Ρεμίρο, αλλά δέκα λεπτά μετά ο Ισάκ σφράγισε τη μαγική του εμφάνιση με μια ασίστ και ο Μερίνο χωρίς… αντίπαλο πέτυχε το 4-1!

Ο Βινίσιους στο 80′ σέρβιρε ιδανικά και ο Ροντρίγκο μείωσε σε 4-2.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων… μπήκε στο ματς με κεφαλιά του Νάτσο από σέντρα του Μπενζεμά (4-3).

Ωστόσο, η τρομερή πίεση των τελευταίων λεπτών δεν έφερε την ανατροπή.

Ρεάλ Μαδρίτης: Αρεολά, Ράμος, Μαρσέλο, Νάτσο, Μιλιτάο, Κρόος, Χάμες (46′ Μόντριτς), Βαλβέρδε (76′ Γιόβιτς), Μπενζεμά, Ντίας (76′ Ροντρίγκο), Βινίσιους.

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Μονρεάλ, Ελουντόνδο, Γκοροσαμπελ, Γιανουζάι (46′ Μπαρενετσέα), Λε Νορμάντ, Οντεγκααρντ (64′ Γκεβάρα), Μερίνο, Θουμπέλδια, Οϊαρθάμπαλ, Ισακ (70′ Μουνιόθ).

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εκτός κυπέλλου η Ρεάλ Μαδρίτης, ήττα 4-3 από τη Σοσιεδάδ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.