ΙΣΠΑΝΙΑ

Εσπανιόλ – Ατλέτικο 1-2: Απόδραση στο 90+9’!

Επική απόδραση με ανατροπή για την Ατλέτικο, που επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Εσπανιόλ με γκολ στο 99ο λεπτό!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε χάρη σε μια απίστευτη ανατροπή να φύγει από τη Βαρκελώνη και την έδρα της Εσπανιόλ με τους τρεις βαθμούς για την 4η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40’, όταν ο Όμπλακ αρχικά έσωσε δύσκολα μετά από μακρινό σουτ του Εμπαρμπά. Στη συνέχεια της φάσης, από το κόρνερ ο Ραούλ ντε Τομάς με όμορφη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έγραψε το 1-0.

Το σκηνικό της αναμέτρησης ανατράπηκε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, μιας και αρχικά στο 77ο λεπτό ο Καρασκό έκανε απίθανη ενέργεια στην περιοχή, έμεινε όρθιος, γύρισε και σούταρε για το 1-1.

Τα δέκα λεπτά καθυστερήσεων προσέφεραν μεγάλες συγκινήσεις, καθώς στο 3ο λεπτό  το διαγώνιο σουτ του Καράσκο… έγλυψε το δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Εν τέλει, στο 90+9’ ο Λεμάρ έκανε την κούρσα από αριστερά, άλλαξε υπέροχα με τον Καρασκό και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-2 παρά την προσπάθεια του Λόπεθ.

Εσπανιόλ: Λόπες, Χιλ, Καλέρο (46′ Ρεκασένς), Καμπρέρα, Πεντρόσα, Ντάρντερ, Μορλάνες (58′ Μορόν), Βιδάλ (75′ Ριμπάουντο), Μελένδο (58′ Μπάρε), Εμπαρμπά, Ντε Τόμας (83′ Ντιμάτα)

Ατλέτικο: Όμπλακ, Τρίπιερ (46′ Λεμάρ), Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο (46′ Κοντογκμπιά), Καράσκο, Λιορέντε, Κόκε, Κορέα (46′ Λόντι), Γκριεζμάν (58′ Ζοάο Φέλιξ), Σουάρες (71′ Κούνια).