ΙΣΠΑΝΙΑ

Φινάλε με 4άρα για τη Θέλτα

Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Ουνούθε αποχαίρετησε τη φετινή σεζόν μία ακόμα νίκη μέσα στο σπίτι της, 4-2 τη Λεβάντε

Με πρωταγωνιστές τους Ιάκο Άσπας και Μάξι Γκόμες, η Θέλτα επικράτησε με 4-2 της Λεβάντε και “έκλεισε” τη φετινή αγωνιστική περίοδο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αμφότεροι πέτυχαν από δύο τέρματα και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη στο φινάλε της Primera Division.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, ο Ροτσίνα έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 12’, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μέχρι τη διακοπή του ημιχρόνου είχαν ανατρέψει στο σκορ, χάρις τα γκολ του Γκόμες (29’) και του Άσπας (41’).

Ο Ισπανός φορ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 48’ με καταπληκτικό τελείωμα στην «πλάτη» της άμυνας της Λεβάντε, ενώ στο 63’ ο Γκόμες με δυνατή κεφαλιά μετά το κόρνερ του Βας έκανε το 4-1. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Λόπεθ ήταν να μειώσει με τον Μοράλες στο 74’ το σκορ στο 4-2.

ΘΕΛΤΑ: Αλβάρεθ, Άσπας (67’ Μπόγιε), Τζόνι (67’ Μαθάν), Γκόμες, Γιοζαμπέντ (86’ Μολίνα), Λομπότκα, Μάγιο, Ραντόγια, Ρονκάλια, Βας.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Καμπάκο, Καμπάνα, Τσέμα, Τζέισον, Λόπεθ, Λούκιτς, Λούνα, Μοράλες (75’ Μπάρντι), Ροτσίνα (75’ Μουβαλάντ), Ογιέδα, Σαντίκου (59’ Πατσίνι).

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής

ΣΑΒΒΑΤΟ 19/5
Θέλτα- Λεβάντε 4-2 (29’, 63’ Γκόμες, 41’, 48’ Άσπας/ 12’ Ροτσίνα, 74’ Μοράλες)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League
**ο 5ος, ο 6ος και 7ος στο Europa League (Copa del Rey πήρε η Μπαρτσελόνα)
***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι
****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φινάλε με 4άρα για τη Θέλτα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.