ΙΣΠΑΝΙΑ

Η Μπέτις πήρε μπροστά, 1-0 την Τζιρόνα

Με γκολ του Μορόν οι «βερδιμπλάνκος» πέρασαν από το «Μοντιλίβι», παίρνοντας τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για την Μπέτις, που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Τζιρόνα.

Η Τζιρόνα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, προερχόμενη από δύο σερί νίκες και ισοπαλία στο «Καμπ Νόου». Συνεπώς συνετό να την χαρακτήριζε κανείς και… φαβορί κόντρα στην Μπέτις. Εντούτοις οι «βερδιμπλάνκος» βρήκαν επιτέλους το ρυθμό τους και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησαν με 1-0.

Ο Μορόν στο 64ο λεπτό πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά από 13 σουτ αυτή τη σεζόν. Χαρακτηριστικό του προβλήματος της ομάδας του Σετιέν που δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της. Όχι πια.

Βαθμός στο φινάλε για Αλαβές

Όλα έδειχναν πως είχαν κριθεί στο «Μεντιθορόθα». Ωστόσο η Χετάφε δεν υπολόγιζε χωρίς τον Τζόναθαν Καγέρι. Ο 25χρονος Αργεντινός φορ ήταν αυτός που χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην Αλαβές με κεφαλιά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Στο 40′ κέρδισαν πέναλτι, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ιμπάι Γκόμεθ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σόρια. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και το γκολ του Εντιαγέ στο 80′.

Η δε Βαγιαδολίδ κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Ναι μεν βρέθηκε πίσω στο σκορ, με τον Ποστίγκο να δίνει το προβάδισμα στη Λεβάντε στο 47′, όμως η ανατροπή δεν άργησε να έρθει. Στο 50′ ο Ουνάλ ισοφάρισε, στο 54′ ο Βούκσεβιτς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη για τους φιλοξενούμενους και δύο λεπτά αργότερα ο Νάτσο Μαρτίνεθ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Σέρχιο Γκονθάλεθ.

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Τρίτη, 25/9
Εσπανιόλ-Εϊμπάρ 1-0
(68’ Ερμόσο)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2
(5’ Μπαουτίστα, 78’ Γουίλιαν – 31’ Αντβίνκουλα, 36’ πεν. Τρέχο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ουέσκα 3-0
(16’ Γκριεζμάν, 29’ Πάρτεϊ, 33’ Κόκε)

Τετάρτη, 26/9
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βιγιαρεάλ 0-3
(65’ Φορνάλς, 80’ Φούνες Μόρι, 89’ Εκαμπί)

Λεγανές-Μπαρτσελόνα 2-1
(52’ Ελ Ζαρ, 53’ Ροντρίγκεθ – 12’ Κουτίνιο)

(64′ Μορόν)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Μπέτις πήρε μπροστά, 1-0 την Τζιρόνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.