ΙΣΠΑΝΙΑ

Η Βιγιαρεάλ σταμάτησε τη Ρεάλ Μαδρίτης – Με ανατροπή η Σεβίλλη 4-2 τη Θέλτα

Στο φινάλε λύγισε την Θέλτα η Σεβίλλη με σκορ 4-2, στη δέκατη αγωνιστική της La Liga, κόλλησε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Βιγιαρεάλ

Την πάτησε η βασίλισσα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Βιγιαρεάλ, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την πρώτη θέση της La Liga.

Ο Μαριάνο άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, με ωραία κεφαλιά έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Καρβαχάλ από τα δεξιά. Έγινε έλεγχος στο VAR για να επικυρωθεί ότι δεν ήταν εκτεθειμένος ο επιθετικός των φιλοξενούμενων.

Στο 76′ ο Τσουκουέζε κέρδισε πέναλτι από τον Κουρτουά που έπεσε στα πόδια του και ο Μορένο έφερε την κατάσταση στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζινντά έφτασε σε τέταρτη απώλεια έπειτα από εννέα ματς στο φετινό πρωτάθλημα και παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 17 βαθμούς. Στους 19 και τη δεύτερη θέση η Βιγιαρεάλ.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ασένχο – Γασπάρ (89′ λ. τρ. Πένια), Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεδράθα (62′ Εστουπινιάν) – Παρέχο, Ιμπόρα, Τριγέρος (62′ Πίνο) – Ζεράρ, Μπάκα (62′ Τσουκβουέζε), Μόι Γόμεθ (89′ Κούμπο).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά – Καρβαχάλ, Νάτσο, Βαράν, Μεντί – Μόντριτς, Κρόος, Όντεγκααρντ (65′ Ίσκο) – Λούκας Βάθκεθ, Μαριάνο (86′ Ασένσιο), Αζάρ (65′ Βινίσιους Ζούνιορ).

Στο άλλο ματς της ημέρας, η ομάδα του Λοπετέγκι κατάφερε να προηγηθεί στο 5′ με τον Κλοντέ, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα το παιχνίδι στα χέρια τους. Ο Άσπας στο δέκατο λεπτό ισοφάρισε, με τον Νολίτο στο 36′ να κάνει το 2-1.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Εν Νεσίρι ισοφάρισε σε 2-2 για τη Σεβίλλη, που «ξύπνησε» ξανά λίγο πριν το φινάλε. Στο 85′ ο Εσκουντέρο επανέφερε τα ηνία του σκορ στους Σεβιλλιάνους και ο Ελ Χανταντί στο 87′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 20/11
Οσασούνα – Ουέσκα 1-1  (68’ Ντ. Γκαρσία – 6’ Σάντρο)

Σάββατο 21/11
Λεβάντε – Έλτσε 1-1 (12′ Μέλερο – 64′ Τέτε)
Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (76′ πεν. Μορένο – 2′ Μαριάνο)
Σεβίλλη – Θέλτα 4-2 (5′ Κλοντέ, 45+3′ Ελ Νεσίρι, 85′ Εσκουντερο, 87′ Ελ Χανταντί – 10′ Άσπας, 36′ Νολίτο)

20 Βαγιαδολίδ 9 6 7 14

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Βιγιαρεάλ σταμάτησε τη Ρεάλ Μαδρίτης – Με ανατροπή η Σεβίλλη 4-2 τη Θέλτα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.