ΙΣΠΑΝΙΑ

Ισπανία: Κορυφή για Ατλέτικο, «βυθίζεται» η Βαλένθια

Δύσκολη νίκη με 1-0 πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Χετάφε, ενώ με νίκες συνέχισαν Γρανάδα και Θέλτα.  Χάρη σε άπιαστη κεφαλιά του Λουίς Σουάρεζ η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε την Χετάφε και «φουλάρει» για το πρωτάθλημα! Ο Ουρουγουανός επιθετικός σκόραρε στο 20ο λεπτό και σκόρπισε χαμόγελα στους οπαδούς της ομάδας, με την Ατλέτικο να βρίσκεται...

Δύσκολη νίκη με 1-0 πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Χετάφε, ενώ με νίκες συνέχισαν Γρανάδα και Θέλτα.

Χάρη σε άπιαστη κεφαλιά του Λουίς Σουάρεζ η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε την Χετάφε και «φουλάρει» για το πρωτάθλημα!

Ο Ουρουγουανός επιθετικός σκόραρε στο 20ο λεπτό και σκόρπισε χαμόγελα στους οπαδούς της ομάδας, με την Ατλέτικο να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αυτό ήταν και το ιδανικό δώρο στον Τσόλο Σιμεόνε ο οποίος συμπλήρωσε 500 ματς ως τεχνικός της Ατλέτικο Μαδρίτης

Από την άλλη πλευρά, η Γρανάδα επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια, με την δεύτερη να μπλέκει σε «περιπέτειες». Οι «νυχτερίδες» της φτωχής βαθμολογικής συγκομιδής και των εννέα παικτών δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκαμειρό στο 36ο λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Γρανάδα έκανε το 1-1 με τον Κένεντι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τον Μολίνα στο 88ο λεπτό της συνάντησης.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σκληρό, καθώς Τζέισον και Γκέδες αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα για την Βαλένθια, ενώ ο Ντουάρτε για την Γρανάδα. Και οι τρεις αποβολές σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος.

Τέλος, η Θέλτα κέρδισε την Ουέσκα με 2-1, χάρη σε γκολ των Νολίτο και Άσπας, με την Ουέσκα απλά να μειώνει στα τελευταία λεπτά του αγώνα.