ΙΣΠΑΝΙΑ

Ήττα για τη Γρανάδα η οποία «κατέβηκε» με μόλις επτά παίκτες από την ανδρική ομάδα!

Η Γρανάδα ταξίδεψε στο Σαν Σεμπαστιάν με μόλις επτά παίκτες της πρώτης ομάδας, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-0 από την φορμαρισμένη Σοσιεδάδ.

«Φρένο» στην καλή πορεία της Γρανάδα στην Primera Division έβαλε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία τη νίκησε με 2-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Με μόλις επτά παίκτες από την πρώτη ομάδα «κατέβηκε» η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League! Tρία πέναλτι είχε το παιχνίδι.

Οι τόσες πολλές απουσίες για τη Γρανάδα οφείλονται στα πολλά κρούσματα κορονοϊού, στους τραυματισμούς, αλλά και της τιμωρίες που είχε να αντιμετωπίσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμη και ο προπονητής της Ντιέγκο Μαρτίνεθ δεν βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας του, έχοντας πέσει και ο ίδιος θύμα της πανδημίας.

Περιέργως, η ισπανική λίγκα δεν θεώρησε σωστό να αναβάλλει το ματς, με την Γρανάδα να παρατάσσεται αναγκαστικά με έναν 18χρονο τερματοφύλακα στην εστία της.

Ετσι ο νικητής «κρίθηκε»» από νωρίς καθώς στο 22′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νάτσο Μονρεάλ, ενώ στο 27′ ο Μίκελ Οϊαρθάμπαλ έκανε το 2-0 με πέναλτι.

Μάλιστα οι παίκτες της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League παραχώρησαν και δεύτερο πέναλτι στην αντίπαλό της.

Ήταν στο 54ο λεπτό όταν ο Ετέκι ανέτρεψε τον Οϊαρθάμπαλ, με τον διαιτητή μετά τη χρήση του VAR να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

Αυτή τη φορά όμως δεν ήρθε γκολ από τα 11 βήματα για τη Σοσιεδάδ, καθώς ο Γουίλιαν Χοσέ αστόχησε.

Στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς Ρόμπιν λε Νορμάρντ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταβίντ Σίλβα έκανε πέναλτι σε μαρκάρισμά του στον στο Σέρχιο Μπαρσία, όμως ο Ντάργουιν Ματσίς που ανέλαβε την εκτέλεση αστόχησε.

Αυτή για τη Γρανάδα ήταν η 2η σε οκτώ παιχνίδια στο ισπανικό πρωτάθλημα, με αποτελέσμα να μείνει στους 14 βαθμούς (5η).

Πέρασε στην κορυφή η Σοσιεδάδ μετά την έκτη νίκη της σε εννέα ματς, καθώς έφτασε τους 20 βαθμούς.

ΠΑΟΚ και Γρανάδα παίζουν ξανά (0-0 το πρώτο ματς στην Ισπανία) μαζί στις 10 Δεκεμβρίου στο γήπεδο της Τούμπας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήττα για τη Γρανάδα η οποία «κατέβηκε» με μόλις επτά παίκτες από την ανδρική ομάδα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.