ΙΣΠΑΝΙΑ

Κάντιθ – Βαλένθια 2-1: Στη «σκιά» της ρατσιστικής επίθεσης στον Ντιακαμπί

Η Κάντιθ πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στη Βαλένθια. Ο αγώνας επισκιάστηκε από το ρατσιστικό επεισοδίου του Κάλα με τον Ντιακαμπί.

Η Κάντιθ πήρε το τρίποντο στο τέλος του αγώνα κόντρα στη Βαλένθια με 2-1. Το παιχνίδι ήρθε σε δεύτερη μοίρα, μετά τη ρατσιστική επίθεση του Κάλα στον Ντιακαμπί.

Η Βαλένθια αποχώρησε από το γήπεδο κατά την διάρκεια της αναμέτρησης με την Καντίθ για ρατσιστική επίθεση του Κάλα στον Ντιακαμπί. Συγκεκριμένα, ο Χουάν Κάλα της Καντίθ φέρεται να προσέβαλε με ρατσιστικό τρόπο τον Μουκτάρ Ντιακαμπί της Βαλένθια.

Οι νυχτερίδες αποχώρησαν από το γήπεδο, ως ένδειξη διαμαρτυρίας, με αποτέλεσμα να σημειωθεί προσωρινή διακοπή του αγώνα. «Στηρίζουμε τον Ντιακαμπί και παίζουμε για την τιμή μας, όχι στον ρατσισμό», ανέφερε σε ανακοίνωσή της η Βαλένθια. Με την επανέναρξη του αγώνα, ο αμυντικός των φιλοξενούμενων δεν επέστρεψε στο γήπεδο, καθώς ήταν έξαλλος.

Στα του αγώνα που πέρασαν σε δεύτερη μοίρα, ο Κάλα άνοιξε στο σκορ στο παιχνίδι στο 14ο λεπτό. Η ισοφάριση ήρθε από τον Γκαμειρό με πλασέ στο 19ο λεπτό. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο τέλος του αγώνα και ειδικότερα στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Μάουρο.

Αλαβές-Θέλτα 1-3
(86’ Λεζέν – 8’ Νολίτο, 14’ Άσπας, 20’ Μίνα)

Έλτσε-Μπέτις 1-1
(36’ Μίγια – 14’ πέν. Ιγκλέσιας)
Κάντιθ-Βαλένθια 2-1
(14’ Κάλα, 88’ Μάρκος Μάουρο – 19’ Γκαμεϊρό)
Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης (22:00)

Δευτέρα (5/4)

Μπαρτσελόνα-Βαγιαδολίδ (22:00)

Τετάρτη (7/4)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Αθλέτικ Μπιλμπάο (22:00)

Βαθμολογία

Αλαβές: Χαμός με προπονητή και Λούκας Πέρεθ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κάντιθ – Βαλένθια 2-1: Στη «σκιά» της ρατσιστικής επίθεσης στον Ντιακαμπί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.