ΙΣΠΑΝΙΑ

Κύπελλο Ισπανίας: Πρόκριση για Ρεάλ, Βαλένθια, Βιγιαρεάλ, Σοσιεδάδ (vid)

Χωρίς εκπλήξεις τα ματς των «16»

Χωρίς εκπλήξεις συνεχίστηκε το Κύπελλο Ισπανίας, με τα φαβορί να παίρνουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν βρήκε αντίσταση από την Σαραγόσα και επικράτησε με 4-0, σκοράροντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η ομάδα του Ζιντάν πήρε προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βαράν, ενώ στο 32’ ο Λούκας με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους «μερένχες».

Στο 72’ ο Βινίσιους και στο 79’ ο Μπενζεμά ολοκλήρωσαν την άνετη νίκη με 4-0 για την ομάδα τους.

Η Σοσιεδάδ ξεπέρασε το εμπόδιο της Οσασούνα με 3-1.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Παμπλόνα ο Ίσακ που βρήκε δίχτυα δύο φορές, ενώ σκόραρε στο ματς και ο Όντεργκαρντ, ενώ ο Καρντόνα είχε ισοφαρίσει προς στιγμήν στο πρώτο μέρος σε 1-1 για ομάδα του.

Η Βαλένθια τα βρήκε σκούρα κόντρα στην αδύναμη και άσημη Λεονέσα (0-0), αλλά τελικά γλίτωσε το κάζο στα πέναλτι (2-4) και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Τέλος, η Βιγιαρεάλ χρειάστηκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο για να αποκλείσει την Ράγιο Βαγεκάνο με 0-2 και να «σφραγίσει» το εισιτήριο για την οκτάδα του Κόπα Ντελ Ρέι.

Κύπελλο Ισπανίας: Τα αποτελέσματα στους «16»

Τρίτη 28/1

Τενερίφη – Μπιλμπάο 2-4 πεν. (3-3)

Τετάρτη 29/1

Ράγιο Βαγεκάνο – Βιγιαρεάλ 0-2  (83’ Νίνο Φερ, 85’ Καθόρλα)
Λεονέσα – Βαλένθια 0-0 (2-4 πέν.)
Σοσιεδάδ – Οσασούνα 3-1 (33′ , 69′ Ίσακ, 61′ Όντεργκαρντ-36′ Καρντόνα)
Σαραγόσα – Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (6′ Βαράν, 32′ Λούκας, 72′ Βινίσιους, 80′ Μπενζεμά)
Μπανταχόθ – Γρανάδα 2-3

Πέμπτη 30/1

Μπαρτσελόνα – Λεγανές 20:00
Μιράντες – Σεβίλλη 22:00

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ισπανίας: Πρόκριση για Ρεάλ, Βαλένθια, Βιγιαρεάλ, Σοσιεδάδ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.