ΙΣΠΑΝΙΑ

Κύπελλο Ισπανίας: Στην παράταση η Ρεάλ, αποκλεισμός για Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στην παράταση με ανατροπή την Έλτσε, ενώ η Μπαρτσελόνα έχασε στο έξτρα μισάωρο από την Αθλέτκ Μπιλμπάο

Έπαιξαν και οι δύο με τη φωτιά στο Κύπελλο Ισπανίας. Η μία γλίτωσε, η άλλη κάηκε. Η Ρεάλ Μαδρίτης γύρισε στην παράταση το ματς με την Έλτσε και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αντιθέτως, η Μπαρτσελόνα συνέχισε την κάκιστη φετινή σεζόν της χάνοντας και αυτό τον στόχο. Στην παράταση η Αθλέτικ Μπιλμπάο την πέταξε έξω.

Η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Έλτσε. Γκολ στο 90λεπτο δεν είχε παρόλο που φάσεις έβγαλε. Φάσεις, όμως, είχαν και οι γηπεδούχοι. Ο Καρίγιο αποτελούσε διαρκή πηγή κινδύνων, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία του ήταν το δοκάρι στο 10′.

Στο πρώτο μέρος η Ρεάλ είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 35′ και στροφές ανέβασε στο δεύτερο. Με τον Βινίσιους σε καλή μέρα, δημιούργησε ρήγματα, αλλά έως εκεί. Γκολ δεν μπήκε και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. ΄

Στο 102′ αποβλήθηκε ο Μαρσέλο με απευθείας κόκκινη και ένα λεπτό μετά ο Βερδού άνοιξε το σκορ για την Έλτσ. Ωστόσο, στο 108′ ο Θεμπάγιος σούταρε και ο Ίσκο τσίμπησε την μπάλα για το 1-1, ενώ στο 115′ ο «ξεχασμένος» Αζάρ έκανε την ανατροπή. Στο φινάλε αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Μίγια με δεύτερη κίτρινη.

Στο παιχνίδι που ακολούθησε, η Μπιλμπάο πήρε μεγάλη πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα έχοντας πρωταγωνιστή τον Μουνιαΐν. Με δικό του γκολ μόλις στο 2′ μπήκε η ομάδα του σε θέση οδηγού στοι ματς. Ωστόσο, η απάντηση των Καταλανών δεν άργησε να έρθει. Στο 20′ ο Φεράν Τόρες ισοφάρισε και άνοιξε λογαριασμό με τη νέα του ομάδα.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν για το δεύτερο γκολ. Εκείνη που το βρήκε ήταν η Μπιλμπάο στο 86′ σε φάση διαρκείας. Ωστόσο, στο 90’+3 ο Πέδρι με ωραίο γκολ ισοφάρισε μετά από τρομερή ασίστ του Ντάνι Άλβες. Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί ο Μουνιαΐν διαμόρφωσε το τελικό 3-2 με πέναλτι και έδωσε έτσι στους Βάσκους το εισιτήριο για την επόμενη φάση στο Κύπελλο Ισπανίας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ισπανίας: Στην παράταση η Ρεάλ, αποκλεισμός για Μπαρτσελόνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.