ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Αγκαλιά με το πρωτάθλημα η Ατλέτικο με απίθανη ανατροπή στο φινάλε

H Ατλέτικο είδε τον τίτλο να χάνεται μέσα από τα χέρια της αλλά με μία απίθανη ανατροπή νίκησε με 2-1 την Οσασούνα και έμεινε στην κορυφή.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη επί της Οσασούνα και παρέμεινε στην κορυφή της La Liga. Η Ρεάλ νίκησε μέσα στο Μπιλμπάο την Αθλέτικ, την ώρα που η Μπαρτσελόνα έχασε απ’ τη Θέλτα στη Βαρκελώνη.

Οι «ροχιμπλάνκος» παρέμειναν έτσι στο +2 από τη Ρεάλ και με νίκη την τελευταία αγωνιστική επί της Βαγιαδολίδ θα πανηγυρίσουν τον πρώτο τους τίτλο στη La Liga μετά από επτά χρόνια.

Ο Σουάρες εξελισσόταν σε μοιραίο στο πρώτο 20λεπτο, καθώς από κοντά σημάδεψε το δοκάρι στην 3η ευκαιρία που έπεσε στα πόδια του.

Στο 59′ ο Σάβιτς σκόραρε μετά από στημένη φάση αλλά το VAR ακύρωσε ορθά το γκολ ως οφσάιντ. Έξι λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Καράσκο να σκοράρει, με τον επόπτη να σηκώνει ορθά την σημαία.

Στο 75′ η Οσασούνα στη μοναδική της ευκαιρία σκόραρε με τον Όμπλακ να αδυνατεί να συγκρατήσει τη κεφαλιά του Μπούντιμιρ.

Η Ατλέτικο έβγαλε ψυχικά αποθέματα και έκανε ένα από τα δύο απαραίτητα βήματα της ανατροπής στο 82′. Ο Φέλιξ με ψηλή μπαλιά βρήκε τον Λόντι, ο οποίος με άψογο τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1.

Η ομάδα του Σιμεόνε έκανε την ολική ανατροπή στο 88′ σε ένα συγκλονιστικό φινάλε. Ο Καράσκο γύρισε τη μπάλα στον Σουάρεζ, ο οποίος αυτή τη φορά δε λάθεψε για το 2-1.

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής

Κυριακή 15 Μαΐου

Αλαβές – Γρανάδα 4-2 (8′ Πονς, 21′ Ντουάρτε, 66′ Χοσέλου, 72′ Ριόχα – 31′ Μολίνα, 63′ Πουέρτας)

Αθλέτικ – Ρεάλ 0-1 (68′ Νάτσο)

Ατλέτικο – Οσασούνα 2-1 (82′ Λόντι, 88′ Σουάρες – 76′ Μπούντιμιρ)

Μπαρτσελόνα – Θέλτα 1-2 (28′ Μέσι – 38′, 89′ Μίνα)

Μπέτις – Ουέσκα 1-0 (57′ πέν. Ιγλέσιας)

Χετάφε – Λεβάντε 2-1 (13′ Αλενιά, 84′ Κούμπο – 30′ Μελέρο)

Κάντιθ – Έλτσε 1-3 (15′ πέν. Μάρι – 58′ Μίγια, 64′ πέν. Γκονθάλεθ, 88′ Φιδέλ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Βαγιαδολίδ 4-1 (6′, 16′ Ίσακ, 28′ Σίλβα, 35′ πέν. Γιανουζάι – 82′ Μαρανιάο)

Βαλένθια – Έιμπαρ 4-1 (3′, 49′ Γκέντες, 19′, 30′ Σολέρ – 38′ Χιλ)

Βιγιαρεάλ – Σεβίλλη 4-0 (34′, 47′, 79′ Μπάκα, 66′ Ζ. Μορένο)

Βαθμολογία

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Αγκαλιά με το πρωτάθλημα η Ατλέτικο με απίθανη ανατροπή στο φινάλε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.