ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Χωρίς να «ιδρώσει» η Λεβάντε

Σημαντική νίκη για την Λεβάντε που «διέλυσε» τη Θέλτα

Μία πολύ εύκολη νίκη κατάφερε να πάρει η Λεβάντε κόντρα στη Θέλτα εκτός έδρας, επικρατώντας της με 4-1.

Εξ’αρχής οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 20ο λεπτό με τον Μοράλες, που σούταρε και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια η Λεβάντε συνέχισε να χάνει ευκαιρίες έχοντας μία με τον Σιμόν στο 30′, ενώ η Θέλτα απάντησε στο 36’ με «δράστη» τον Μάγιο που δεν κατάφερε όμως να βρει στόχο.

Στο 40ο λεπτό, ο Κόκε έπιασε μία εξαιρετική κεφαλιά σε κόρνερ που κέρδισε η φιλοξενούμενη ομάδα, στέλνοντας την μπάλα στο τέρμα και κάνοντας το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, ίσα-ίσα που στο 49ο λεπτό τα πράγματα έγιναν πολύ πιο δύσκολα για τη Θέλτα, αφού έμεινε με δέκα παίκτες, μετά από ένα κακό τάκλιν που έκανε ο Μπουντεμπούζ.

Μάλιστα στο 62ο λεπτό η Λεβάντε έκανε και το 3-0, με ακόμα ένα τέρμα του Μοράλες που ήταν εξαιρετικός.

Δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90’, Μέντες μείωσε με πέναλτι για τη Θέλτα σε 3-1, ωστόσο μόλις στην επόμενη φάση ο Μαγιοράλ έκανε το 4-1, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μάγιο, Αραούχο, Χόεντ, Τζούνκα, Γιοκούσλου, Τζοζάμπεντ (46΄ Λομπότκα), Μπουφάλ, Μπελτράν (71’ Γιένσεν), Μπουντεμπούζ, Μέντες.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αμπάρις, Βέζο, Ρόμπερ, Κόκε (79′ Χέμα), Λούνα, Μπαρντχί, Καμπάνα, Ροκίνα (59’ Ντουκουρέ), Σιμόν, Μαγιοράλ, Μοράλες (84′ Ντουαμένα).

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:

Εϊμπάρ – Χετάφε 2-2 (67′ πεν., 80′ Τσαρλς – 37′ Μάτα, 52′ Φάλκερ )

Θέλτα – Λεβάντε 1-4 (88′ πεν. Μέντεζ – 20′, 62′ Μοράλες, 40΄ Κόκε, 89′ Μαγιοράλ)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Ατλέτικο Μαδρίτης 17:15

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Λεγκανές 19:30

Μπαρτσελόνα – Βαγιαδολίδ 21:45