ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: «Χρυσή» νίκη για Ατλέτικο, «τρέχει» για Ευρώπη η Βιγιαρεάλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ζορίστηκε αλλά πήρε πολύτιμη νίκη κόντρα στην Αλαβές με 1-0, χάρη σε γκολ του Λουίς Σουάρεζ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε νίκη τίτλου κόντρα στην Αλαβές με 1-0. Βιγιαρεάλ και Βαλένθια συνέχισαν με τρίποντα στη La Liga.

Έχοντας τον Όμπλακ σε μεγάλη βραδιά και τον Λουίς Σουάρεζ για εκτελεστή, η Ατλέτικο πήρε τη πολυπόθητη νίκη. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είχε σωτήρια επέμβαση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Γιαν Όμπλακ εξελήχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή του αγώνα, καθώς έπεσε στη σωστή γωνία και απόκρουσε πέναλτι στο 87ο λεπτό. Με αυτό τον τρόπο η Ατλέτικο κράτησε τη νίκη ως το τέλος, κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Βιγιαρεάλ «τρέχει» να προλάβει μία από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Συνολικά ήταν ανώτερη της Κάντιθ και πήρε δίκαια το τρίποντο με 2-1.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Μορένο με πέναλτι στο 5′ και ο Μπάκα στο 67′. Το μόνο που κατάφερεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 στο 69ο λεπτό, με τον Άλεξ.

Τέλος, η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε την κούραση της Γρανάδα και πήρε το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν «άδειοι» μετά και το Ευρωπαϊκό τους παιχνίδι στο Europa League.

Οι «νυχτερίδες» πήραν απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Σημείωσαν το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό με τον Βας. Ο Αλεχάντρο Μπλάνκο έκανε το 2-0 στο 66ο λεπτό. Η Γρανάδα μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Σολδάδο.

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3
(40′ Σάντι Μίνα – 20′, 30′ Μπενζεμά, 90’+4′ Ασένσιο)

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Villarreal CF (@villarrealcf)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: «Χρυσή» νίκη για Ατλέτικο, «τρέχει» για Ευρώπη η Βιγιαρεάλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.