ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έμειναν στην ισοπαλία η Μπέτις με την Τζιρόνα

Τεράστια νίκη για την Μπέτις

Νίκη στο τελευταίο λεπτό με 3-2 για την Μπέτις απέναντι στην Τζιρόνα, σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές συγκινήσεις.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυνατά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήθελαν να σκοράρουν από νωρίς προκειμένου να… καθαρίσουν τον αγώνα.

Έτσι λοιπόν πήραν την κατοχή με το μέρος τους και κατάφεραν Μόλις το 12′ με ένα Εξαιρετικό σουτ ούτε γιο να προηγηθούν και να κάνουν το 1-0.

Η πίεση δεν σταμάτησε εκεί, ωστόσο αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι φιλοξενούμενοι που κατάφεραν με τον Γκαρσία να φέρουν τον αγώνα στο 36′ στα ίσια και οκτώ λεπτά αργότερα να κάνουν την ολική ανατροπή σε 2-1 με τον Σεϊντού Ντουμπιά.

Στην επανάληψη η Μπέτις προσπάθησε να αντιδράσεις από το σοκ της ανατροπής κάτι που κατάφερε στο 54’ όταν ο Κανάλες πέρασε την μπάλα στον Λόρεν και εκείνος έκανε ένα εξαιρετικό σουτ στην αριστερή γωνία ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Στο 65’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 3-2 αλλά το σουτ του Σέλσο που βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πέρασε ελάχιστα έξω από δεξί δοκάρι.

Η Μπέτις μάλιστα έχασε ακόμα μία φάση στο 90’, όταν ο Κανάλες σούταρε αλλά δεν κατάφερε ούτε αυτός να βρει στόχο.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερησεων όμως η γηπεδούχος έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, με τον Κανάλες να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και της χάρισε τη νίκη.

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ: Λόπες, Μαντί, Γκαρσία, Μπαρτρά, Τέγιο, Γκουαρντάντο (66’ Φεντάλ), Λε Κέλσο, Μπαράγκαν, Κανάλες, Σανάμπρια (71’ Λεόν), Λόρεν.

ΤΖΙΡΟΝΑ: Μπόνο, Αλκάλα, Εσπινόσα, Χουάνπε, Πόγιο (61’ Ραμάλιο), Πονς, Γκαρσία, Φερνάντεθ, Πορτού, Γκαρσία, Ντούμπια.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή 18/1
Χετάφε-Αλαβές 4-0 (33′ πεν., 88′ Μάτα, 46′, 55′ Μολίνα)

Σάββατο 19/1
Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη 2-0 (75′ Κασεμίρο, 90’+3′ Μόντριτς)
Ουέσκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (31′ Ερναντέζ, 52′ Αρίας, 71′ Κόκε)
Θέλτα-Βαλένθια 1-2 (40′ Νέστορ Αραούχο-71′ Τόρες, 84′ Ροντρίγο)

Κυριακή 20/1
Μπέτις-Τζιρόνα 3-2 (12′ Τέγιο, 54′ Λόρεν, 90+4′ Κανάλες πεν. – 36′ Γκαρσία, 44′ Ντουμπιά)

Νίκες για Ρεάλ και Ατλέτικο (videos)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Έμειναν στην ισοπαλία η Μπέτις με την Τζιρόνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.