ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έμειναν στην ισοπαλία Λεβάντε και Εϊμπάρ (vid)

«Πέταξαν» βαθμούς η Λεβάντε και η Εϊμπάρ που έμειναν στο 2-2

Μεγάλη ευκαιρία έχασε η Λεβάντε να αναρριχηθεί στη βαθμολογία της La Liga, μένοντας στην έδρα της στο 2-2 με την Εϊμπάρ.

Ο αγώνας από νωρίς είχε έντονο ενδιαφέρον, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Αντόνιο Λούνα τροφοδότησε τον Ζοσέ Μοράλες, που σκόραρε για το 1-0.

Μετά το γκολ ήρθε η ισορροπία στο παιχνίδι, με την Εϊμπάρ να απαντάει και να φέρνει τα ίσια το σκορ, αφού ο Εσκαλάντε δεν αστόχησε, όταν βρέθηκε απέναντι στον Ντμίτροβιτς.

Τα πανηγύρια δεν κράτησαν όμως για πολύ, αφού η γηπεδούχος απάντησε εκ’ νέου στο 26΄και έκανε το 2-1 με τον Ροκίνα, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η Λεβάντε ήταν αυτή που είχε δύο σημαντικές φάσεις στο 61΄και το 65΄, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Έτσι ο άγραφος… νόμος του ποδοσφαίρου υπερίσχυσε ξανά και η Εϊμπάρ ισοφάρισε, αυτή τη φορά με τον Ορεγιάνα που έκανε στο 78ο λεπτό το τελικό 2-2.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βάλει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντες, Βέζο, Ποστίγκο, Ρομπέρ (81’ Βούκσεβιτς), Καμπάνα, Λούνα, Μπαρντχί (69’ Κόκε), Ροκίνα (82’ Ρότζερ), Σιμόν, Μοράλες, Μαγιοράλ.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Πένα, Ολιβέιρα, Ραμίς, Κουκουρέγια, Λεόν (72’ Καρντόνα), Εσκαλάντε (83’ Άλρβαρεζ), Τζόρνταν, Ορεγιάνα, Ενρίχ, Κίκε (63’ Τσαρλς).

H 29η αγωνιστική της La Liga:

Παρασκευή 29 Μαρτίου

Τζιρόνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (37′ Στουάνι-53′ Γουίλιαμς, 59′ Γκαρθία)

Σάββατο 30 Μαρτίου

Χετάφε – Λεγκανές 0-2 (50’ Σάντος, 83’ Χουανφράν)

Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 2-0 (71’, 89’ Μέσι)

Θέλτα Βίγκο – Βιγιαρεάλ 3-2 (50’, 86’ πέν. Άσπας, 71’ Γκόμες – 11’ Εκάμπι, 15’ Πεντράθα)

Αλαβές – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-4 (5′ Σαούλ, 11′ Ντιέγκο Κόστα, 59′ Μοράτα, 84′ Παρτέι)

Κυριακή 31 Μαρτίου

Λεβάντε – Έιμπαρ 2-2 (5′ Μοράλες, 26′ Ροκίνα – 19′ Εσκαλάντε, 78′ Ένριχ)

20. Ουέσκα 28 22 28-47

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Έμειναν στην ισοπαλία Λεβάντε και Εϊμπάρ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.