ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έμειναν στο «X» Λεβάντε και Ατλέτικο

Ένας πολύ ωραίος αγώνας πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Λεβάντε και Ατλέτικο Μαδρίτης για την 38η και τελευταία αγωνιστική της La Liga. Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που ευτύχισαν μόλις στο 6ο λεπτό να πάρουν το προβάδισμα, με σκόρερ τον Καμπάτσο που δεν δυσκολεύτηκε να εκτελέσει τον Αντάν. Στη συνέχεια η Ατλέτικο Μαδρίτης άρχισε να...

Ένας πολύ ωραίος αγώνας πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Λεβάντε και Ατλέτικο Μαδρίτης για την 38η και τελευταία αγωνιστική της La Liga.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που ευτύχισαν μόλις στο 6ο λεπτό να πάρουν το προβάδισμα, με σκόρερ τον Καμπάτσο που δεν δυσκολεύτηκε να εκτελέσει τον Αντάν.

Στη συνέχεια η Ατλέτικο Μαδρίτης άρχισε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πρώτα ο Γκριζμάν σε δύο περιπτώσεις και μία ο Γοδίν, δεν μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στη συνέχεια υπερίσχυσε ο άγραφος… νόμος του ποδοσφαίρου.

Στο 36΄η Λεβάντε εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των «Ροχιμπλάνκος» και ο Ρότζερ δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία τελείως διαφορετική υπόθεση για την ομάδα της Μαδρίτης, αφού έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κορέα στο 68’, με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από σκληρό μαρκάρισμα.

Αυτό αντί να κάνει τα πράγματα πιο δύσκολα, πείσμωσε την Ατλέτικο που αντέδρασε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν και ο Ροντρίγκο πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ.

Οι δύο προπονητές σε αυτό το σημείο έκαναν αλλαγές προκειμένου να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο η ομάδα του Σιμεόνε ήταν η τυχερή, που με τον Καμέγιο έκανε στο 79’ το 2-2.

Η Λεβάντε πάλεψε στα τελευταία λεπτά, χάνοντας μία σπουδαία ευκαιρία με τον Ρότζερ στο 87ο λεπτό, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκτός εστίες.

Έτσι το παιχνίδι παρέμεινε στο 2-2 και οι δύο ομάδες έκλεισαν με αυτόν τον τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις.

ΛΕΒΑΝΤΕ:  Οτζέντα, Καμπάτσο, Βέζο, Χέμα, Λούνα (73’ Σιμόν), Μπαρντίχ, Καμπάνα, Ροκίνα (33’ Μανζανάρα), Λόπεζ (78’ Μοράλες), Ρότζερ, Ντουαμένα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Αντάν, Χουανφράν, Γοδίν, Μοντέρο (75΄Μογιέχο)Φελίπε Λουίς, Κόκε, Ροντρίγκο, Τόμας (46’ Καμέγιο), Λεμάρ (63΄Βιτόλο), Κορέα, Γκριζμάν.

Το πρόγραμμα της 38ης αγωνιστικής της La Liga:

Σάββατο 18/5

Λεβάντε – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (6′ Καμπάτσο, 36′ Ρότζερ – 68΄ Ροντρίγκο, 79′ Καμέγιο)

Βαγιαδολίδ – Βαλένθια 17:15

Εσπανιόλ – Σοσιεδάδ 17:15

Σεβίλλη – Μπιλμπάο 17:15

Χετάφε – Βιγιαρεάλ: 17:15

Αλαβές – Χιρόνα 21:45

Θέλτα – Ράγιο Βαγιεκάνο 21:45

Ουέσκα – Λεγκανές 21:45