ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έμειναν στο «X» Λεβάντε και Χετάφε

Χετάφε και Λεβάντε συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία

Ισόπαλες δίχως τέρματα αναδείχτηκαν η Λεβάντε με τη Χετάφε για την 22η αγωνιστική της La Liga, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πλέον στην 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό, με πολλές κίτρινες κάρτες να βγαίνουν στο πρώτο ημίχρονο και τη Λεβάντε να έχει την κατοχή, θέλοντας να ανοίξει το σκορ και να πάρει το παιχνίδι.

Στο 39′ και έπειτα στο 40΄, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες προκειμένου να προηγηθούν, αρχικά με τον Ρότζερ και στην συνέχεια με τον Μοράλες, που δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολλά αφού αρχικά στο 59′ και στη συνέχεια στο 64′ ο Ρότζερ έχασε εκ νέου δύο φάσεις, που θα μπορούσαν να βάλουν σε θέση… οδηγού τη Λεβάντε.

Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές προκειμένου να αλλάξουν το ρυθμό του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω.

Στο 81ο λεπτό η Χετάφε κατάφερε να προηγηθεί, όμως αμέσως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ λόγω οφσάιντ, συμβουλευόμενος το VAR.

Από κει και πέρα δεν έγινε τίποτα αξιόλογο με τις δύο ομάδες, να συμβιβάζονται με την ισοπαλία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από τον αγώνα έγιναν επεισόδια στα περίχωρα του γηπέδου, με αποτέλεσμα να προχωρήσει η αστυνομία σε συλλήψεις.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αμπαρισκέτα, Καμπάτσο, Βέζο, Κόκε, Τόνο, Μπάρντχι (71΄ Μαγιοράλ), Καμπάνα, Τζέισον, Ροκίνα (80′ Βούκσεβιτς), Ρότζερ (78′ Ντουαμένα), Μοράλες

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Φάλκερ, Σουάρες, Μικέλ, Μιραμόντες, Φλαμινί, Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Σέιζ (85′ Ντούρο), Άνχελ (70′ Αντούνες), Μάτα (62′ Μολίνα).