ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έτοιμη για «σέντονι» η Χετάφε (vid)

Δεν σταματάει πουθενά η «Ευρωπαία» Χετάφε

Ακάθεκτη συνεχίζει η Χετάφε στη La Liga, που πήρε ακόμα μία νίκη κόντρα αυτή τη φορά στη Τζιρόνα με 2-0 και μένει μόνη της τέταρτη.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους που έδειξαν αμέσως τη δίψα τους για το θετικό αποτέλεσμα, αφού μόλις στο 16’ κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μολίνα.

Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα έχασαν και ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Μαθίας, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Η Τζιρόνα προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο Πορτού σπατάλησε μία εξαιρετική ευκαιρία στο 43ο λεπτό.

Στην επανάληψη ο ρυθμό είχε πέσει αρκετά, με τα πράγματα να… ζωντανεύουν πάλι στο 69’ όταν ο Γκαρσία αποβλήθηκε μετά από διαπληκτισμό με τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Από κει και πέρα το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει για τη Χετάφε, αφού στο 77’ κατάφερε με τον Άνχελ να κάνει το τελικό 2-0.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Σουάρες, Ντακονάμ, Γκονζάλες, Καμπρέρα, Μαθίας, Μακσίμοβιτς (85’ Κριστοφόρο), Αραμπάρι, Φάλκερ (76’ Πορτίγιο), Μάτα (61’ Άνχελ), Μολίνα.

ΤΖΙΡΟΝΑ: Μπόνο, Φερνάντεθ, Αλκάλα (58’ Πλάνας), Μπερνάρντο, Χουάνπε, Γρανέλ, Γκαρσία (69’ Ρόμπερτς), Πονς (81’ Πάικ), Γκαρσία Μπ., Πορτού, Ντουμπιά.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Παρασκευή 3/5

Σεβίλλη-Λεγκανές 0-3 (8′ Εν Νεσίρι, 20′ Μπεϊθγουέιτ, 82′ Όσκαρ)

Σάββατο 4/5

Λεβάντε-Ράγιο Βαγεκάνο 4-1 (14΄ Καμπάνα, 43΄ Βέζο, 86′ Τόνο, 90′ Μπαρντίχ – 71′ Γκαρσία)

Εσπανιόλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 (45’ αυτ. Γοδίν, 52’, 89’ πέν. Μπόρχα Ιγκλέσιας)

Αλαβές-Σοσιεδάδ 0-1 (24’ αυτ. Μανού Γκαρσία)

Θέλτα-Μπαρτσελόνα 2-0 (67’ Γκόμεζ, 88’ πέν. Άσπας)