ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έξι παιχνίδια χωρίς νίκη η Βιγιαρεάλ

Έχασε και άλλο έδαφος η Βιγιαρεάλ που παλεύει για την... σωτηρία της

Ακόμα περισσότερο έδαφος κατάφερε να χάσει η Βιγιαρεάλ, που απέτυχε να νικήσει για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Εσπανιόλ.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» που παλεύει να αποφύγει τον υποβιβασμό, ξεκίνησε δυνατά και στο 37ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ του Ίμπορα, ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή με την εστία αφύλακτη και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα η Βιγιαρεάλ έχασε και άλλη ευκαιρία με τον Μορένο, ωστόσο το σουτ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και έτσι έμεινε το 1-0 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να πιέζουν και να κάνουν φάσεις μπροστά από την εστία του Λόπες.

Στο 65′ μάλιστα κατάφεραν να κάνουν και το 2-0, όταν ο Καθόρλα εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, χωρίς να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ωστόσο ήρθε και η άσχημη στιγμή στο 76ο λεπτό, όταν ο Μπονέρα έκανε λάθος στην άμυνα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με αποτέλεσμα να κάνει άθελα του να σκοράρει αυτογκόλ και να κάνει το 2-1.

Το χειρότερο όμως για τους γηπεδούχους συνέβη στο 81′ όταν ο Ροσάλες σκόραρε για την Εσπανιόλ, φέρνοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένσιο, Αλβάρο, Μόρι, Μπονέρα, Ίμπορα, Λίαμπριχ, Καθόρλα, Φορνάλς, Αλφόνσο, Μορένο, Εκμαμπί (74’ Μπάκα).

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Λόπες, Ροσάλες, Λόπεζ, Χερμόσο, Βίλα (70΄ Γου Λέι), Γκρανέρο, Σάντσες (46΄Μελένδο), Ντάντερ, Πιάτι, Ιγκλέσιας, Γκαρσία (70’ Φερέγια)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Παρασκευή 1/2

Ουέσκα – Βαγιαδολίδ 4-0 (19′ Ενρίκ, 50΄ Πουλίδο, 53′ Γκόμεζ, 77′ Αβίλα)

Σάββατο 2/2

Λεβάντε – Χετάφε 0-0

Σοσιεδάδ – Αθλ. Μπιλμπάο 2-1 (16’ Ογιαρθάμπαλ, 45’ Γουίλιαν Ζοζέ – 82’ Ραούλ Γκαρσία)

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 2-2 (39’ πέν., 64’ Μέσι – 24’ Γκαμεϊρό, 32’ πέν. Παρέχο)

Θέλτα – Σεβίλλη 21:45

Κυριακή 3/2

Βιγιαρεάλ – Εσπανιόλ 2-2 (37΄ Ίμπορα, 64΄ πεν. Καθόρλα – 75΄αυτ. Μπονέρα, 81΄ Ροσάλες)

20. Ουέσκα 22 15 21-39

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Έξι παιχνίδια χωρίς νίκη η Βιγιαρεάλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.