ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Η Εϊμπάρ εξασφάλισε την παραμονή

Η Εϊμπάρ νίκησε 1-0 την Μπέτις και ουσιαστικά έμεινε στη La Liga – Χωρίς Ευρώπη οι Ανδαλουσιανοί

Η Εϊμπάρ εξασφάλισε και τυπικά την παραμονή της στη La Liga και για την επόμενη περίοδο, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Μπέτις, για την 36η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και η διαφορά τους από τη ζώνη του υποβιβασμού είναι στους εννέα βαθμούς.

Αντίθετα, η ήττα της Μπέτις ήταν η τέταρτη στα πέντε πιο πρόσφατα ματς, κάτι που σημαίνει ότι μένει εκτός διεκδίκησης μίας θέσης για την Ευρώπη.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Κότε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπέτις προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Έχασε αρκετές ευκαιρίες , ενώ ο Ντμιτρόβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Λο Σέλσο στο 66’.

Στα τελευταία λεπτά η Εϊμπάρ άντεξε την πίεση και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

ΕΪΜΠΑΡ (Μεντιγιμπάρ): Ντμίτροβιτς, Ράμις, Κότε (93’ Καλαβέρα), Κοκουρέλα, Λεόν (62’ Ολιβέιρα), Ορελάνα, Ντε Μπλάσις, Άλβαρες, Εσκαλάντε, Ζόρνταν, Ένριχ (84’ Κίκε).

ΜΠΕΤΙΣ (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Μπάρτρα, Φεντάλ, Φίρπο, Χοακίν, Γκουαρδάδο (81’ Καρβάλιο), Καπτούμ (84’ Χεσέ), Λο Σέλσο, Γκερέρο (74’ Λάινες), Τέγιο, Μορόν.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής της La Liga

Παρασκευή 3/5

Σεβίλλη-Λεγκανές 0-3 (8′ Εν Νεσίρι, 20′ Μπεϊθγουέιτ, 82′ Όσκαρ)

Σάββατο 4/5

Λεβάντε-Ράγιο Βαγεκάνο 4-1 (14΄ Καμπάνα, 43΄ Βέζο, 86′ Τόνο, 90′ Μπαρντίχ – 71′ Γκαρσία)

Εσπανιόλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 (45’ αυτ. Γοδίν, 52’, 89’ πέν. Μπόρχα Ιγκλέσιας)

Αλαβές-Σοσιεδάδ 0-1 (24’ αυτ. Μανού Γκαρσία)

Θέλτα-Μπαρτσελόνα 2-0 (67’ Γκόμεζ, 88’ πέν. Άσπας)