ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Η Ρεάλ χρειάστηκε δύο πέναλτι για να νικήσει!

Η Ρεάλ πήρε δύο πέναλτι με τη Λεβάντε και επικράτησε με 2-1 των γηπεδούχων

Η Ρεάλ Μαδρίτης αγχώθηκε πάρα πολύ κόντρα στη Λεβάντε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 με δύο πέναλτι, σε ένα ματς που είχε από μία αποβολή για κάθε ομάδα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είδαν τις ευκαιρίες του να γίνονται γκολ, αφού δύο φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Αντίθετα, το σκορ άνοιξε η Ρεάλ στο 43’ με πέναλτι του Μπενζεμά στο 43’, ενώ ο διαιτητής χρειάστηκε να συμβουλευτεί και το VAR.

Και νέο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο

Στο 60’ η Λεβάντε ισοφάρισε με ένα πολύ ωραίο γκολ του Μαρτί, αλλά στο 78’ η Ρεάλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με νέο πέναλτι. Αυτή τη φορά πάντως δε πήγε να δει το VAR, γεγονός που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους. Το 2-1 έκανε ο Μπέιλ.

Στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη ο Ροτσίνα από τους γηπεδούχους και ο Νάτσο από τους φιλοξενούμενους. Η Ρεάλ μείωσε έτσι στους δύο βαθμούς τη διαφορά από τη 2η Ατλέτικο.

ΛΕΒΑΝΤΕ (Πάκο Λόπεθ): Φερνάντεθ, Καμπάκο, Βέθο, Πιέρ, Σιμόν, Ροτσίνα (60’ Ντουκουρέ), Καμπάνα, Μπάρντι (89’ Βούκσεβιτς), Λούνα, Μαρτί (73’ Ντουαμενά), Μοράλες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Σαντιάγκο Σολάρι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Βαράν, Ρεγκιλόν, Κρόος (69’ Βαλβέρδε), Καζεμίρο, Μόντριτς, Βάθκεθ, Μπενζεμά (74’ Μπέιλ), Βινίσιους (83’ Ασένσιο).

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή 22/2

Εσπανιόλ-Ουέσκα 1-1 (20′ Γκρανέρο – 47′ Ετσέιτα)

Σάββατο 23/2

Χετάφε-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (28′ Μάτα, 68′ Μολίνα – 58′ Ντε Τομάς)

Σεβίλλη-Μπαρτσελόνα 2-4 (22′ Χεσούς Νάβας, 42′ Μερκάδο – 26′, 67′, 85′ Μέσι, 93′ Σουάρες)

Αλαβές-Θέλτα 0-0

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Έιμπαρ 1-0  (1’ Ραούλ Γκαρσία)

Κυριακή 24/2

Λεγκάνες-Βαλένθια 1-1 (89’ Μπρεθγουέιτ – 22’ Κονγκντόμπια)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 2-0 (31’ Μοράτα, 88’ Σαούλ)

Βαγιαδολίδ-Μπέτις 0-2 (45’ Μαντί, 87’ Χοακίν)

Λεβάντε-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (60’ Μάρτι – 43’ πέν. Μπενζεμά, 78’ πέν. Μπέιλ)

20. Ουέσκα 25 19 24-41

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Η Ρεάλ χρειάστηκε δύο πέναλτι για να νικήσει!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.