ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: «Κοιτάζει» Champions League η Χετάφε

Πολύ καλή η Χετάφε που σκόρπισε με 3-0 τη Σεβίλλη και στρογγυλοκάθεται στην 4η θέση της La Liga

Ένα πολύ επεισοδιακό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στη Χετάφε και τη Σεβίλλη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, παίζοντας επιθετικά από το πρώτο λεπτό.

Μάλιστα στο 21’ ο Βάσκεζ έχασε την πρώτη ευκαιρία για να κάνει το 0-1, κάτι που η ομάδα του τελικώς πλήρωσε.

Στο 33’ συγκεκριμένα ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR έδωσε πέναλτι υπέρ της Χετάφε, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Μάτα, κάνοντας το 1-0.

Τα πανηγύρια δεν άργησαν να αρχίσουν ξανά, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο  ρέφερι έδειξε ακόμα μία φορά την άσπρη βούλα για τη Χετάφε και ο Μολίνα να ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Σε αυτή τη φάση, η Σεβίλλη έμεινε και με 10 παίκτες, αφού ο Εσκουντέρο δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έφυγε για τα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο σκληρό, με την ομάδα της Ανδαλουσίας να έχει την κατοχή και τη Χετάφε να «χτυπάει» στις αντεπιθέσεις.

Μάλιστα πάλι ο Μολίνα, αυτή τη φορά στο 53ο λεπτό, έστειλε τη μπάλα στο τέρμα του Βακλίκ, κάνοντας το τελικό 3-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά στη συνέχεια και το μόνο αξιόλογο, ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Ντακονάμ στο 71’ για σκληρό μαρκάρισμα, που έφερε ξανά την αριθμητική ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Με αυτή της τη νίκη η γηπεδούχος ανέβηκε στην 4η θέση της La Liga και κρατάει το όνειρο του Champions League ζωντανό.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Γκονζάλες, Ντακονάμ, Μιγκέλ, Καμπρέρα, Σιμπασάκι (61’ Πορτίγιο), Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Μάτα (85 Άνχελ), Μολίνα (77’ Φλαμινί), Ντούρο.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βακλίκ, Μερκάδο, Κζαέρ, Γκόμες, Εσκουντέρο, Νάβας, Αμαντού (67’ Μέσα), Μπανέγκα (46’ Πρόμες), Ελ Χαντάντι (69’ Ρογκ), Μπεν Γιεντέρ, Βάσκεζ.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19/4

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 2-2 (4’ Γκουιντέτι, 24’ Ροντρίγκεθ – 39’ Φερνάντεθ, 76’ πεν. Ουνάλ)