ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Μεγάλη ανατροπή για τη Βαγιαδολίδ

Πολύ μεγάλη νίκη για την Βαγιαδολίδ που σόκαρε τη Θέλτα

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Βαγιαδολίδ κοντά στη Θέλτα και κατάφερε να επικρατήσει με τελικό σκορ 2-1.

Όμως τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν πολύ νωρίς στο παιχνίδι πίσω, όταν ο Σίστο στο 16′ από το όριο της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε έναν πρωταγωνιστή και αυτός ήταν η Βαγιαδολίδ. Στο 21ο λεπτό και στη συνέχεια στο 42ο, ο Γκουαρντιόλα έχασε σπουδαίες ευκαιρίες προκειμένου να ισοφαρίσει τον αγώνα, ωστόσο δεν το πέτυχε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η πίεση έγινε ακόμα πιο έντονη από τη μεριά των γηπεδούχων, κάτι που ευτύχησαν να εκμεταλλευτούν στο 55′, όταν ο Πλάνο πήρε την πάσα μέσα στη μεγάλη περιοχή και με ένα χαμηλό σουτ σκόραρε για την ισοφάριση.

Τα πανηγύρια δεν άργησαν να ξαναρχίσουν όταν ο Κέκο με ένα υπέροχο τελείωμα στο 69ο λεπτό έκανε τη μεγάλη ανατροπή για τη Βαγιαδολίδ, με τους οπαδούς να μην πιστεύουν στα μάτια τους.

Στο 87′ ο Χόεντ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να αποβληθεί από το παιχνίδι. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να κάνει κάτι έξω σημείο του.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Αντονίτο, Κίκο, Καγέρο, Νάτσο, Κέκο (83′ Μπόρχα), Μίτσελ (90′ Τουχάμι), Αλκαράζ, Τόνι (69’ Βέρντε), Γκουαρντιόλα, Πλάνο.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Τζούνκα, Χόεντ, Αραούχο, Μάγιο, Τζοζάμπετ, Λομπότκα (75’ Χιούλσαγκερ), Μέντεζ, Μπουφάλ, Σίστο (59’ Μπελτράν), Γκόμες.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο 26/1
Σεβίλλη-Λεβάντε 5-0 (48΄Μπεν Γεντέρ, 60’ Αντρέ Σίλβα, 71’ Βάσκες, 78’ Σαράμπια, 90+1’ Πρόμες)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 2-0 (27′ Γκριζμάν, 37′ Σαούλ)
Λεγκανές-Εϊμπάρ 2-2 (46′, 67′ Εν-Νεσιρί – 29′ Κίκε, 36′ Χορντάν)
Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 3-0 (4′ Ντιακαμπί, 51′ Τσέρισεφ, 86′ Ροδρίγο)