ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Μεγάλη νίκη στο τέλος για την Εϊμπάρ

Σημαντική νίκη για την Εϊμπάρ που ξεφεύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού για τα καλά

Μία πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει για τη La Liga, η Εϊμπάρ, που επικράτησε με 1-0 της Θέλτα, με γκολ στο τέλος της αναμέτρησης.

Ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα δεν ξεκίνησε όπως έπρεπε, με αποτέλεσμα η Θέλτα να κάνει ευκαιρία για γκολ αρκετά νωρίς, στο 7ο λεπτό.

Από κει και πέρα κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και μάλιστα να χάσει και εκείνη μία ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ, κάτι που τελικώς δεν κατάφερε.

Στην επανάληψη η Εϊμπάρ κέρδισε πέναλτι στο 66’, με τον Τσάρλς να κάνει πολύ κακό σουτ και να μην καταφέρνει να βρίσκει στόχο.

Οι δύο ομάδες είχαν ρίξει αρκετά ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην γίνονται φάσεις. Στο 87’ όμως, ο Ένριχ αποφάσισε να πει την τελευταία κουβέντα και να σκοράρει κάνοντας το 1-0 και δίνοντας τελικώς τη νίκη στην ομάδα του.

ΕΙΜΠΑΡ: Ντιμίτροβιτς, Πένα, Ραμίς, Αρμπίγια (74΄Μπίγκας), Κοτέ, Κουκουρέγια (81’ Καρτονά), Ντιόπ, Τζόρνταν (65’ Εσκαλάντε), Ορεγιάνα, Τσαρλς, Ένριχ.

ΘΕΛΤΑ: Μάγιο, Κόστας, Αραούχο, Χοέντ, Χουάνκα, Μέντεζ (88’ Χουλσάνγκερ), Γιοκούσλου (65’ Μπελτράν), Λομπότκα, Γιένσεν (68’ Μπουφάλ), Γκόμεζ

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 1/3

Ράγιο Βαγιεκάνο – Τζιρόνα 0-2 (30’, 85’ Στουάνι)

Σάββατο 2/3

Εσπανιόλ – Βαγιαδολίδ 3-1 (1′ Ιγκλέσιας, 56′ Ιγκλέσιας, 65′ Γου – 17′ Αλκαράζ)

Βιγιαρεάλ – Αλαβές 1-2 (61′ πέν. Σάντι Καθόρλα – 54′ Μαριπάν, 77′ Ινούι)

Ουέσκα – Σεβίλλη 2-1 (7′ Ανιόρ, 90’+8 Άβιλα – 84′ Μπεν Γεντέρ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 0-1 (26′ Ράκιτιτς)

20. Ουέσκα 26 22 26-42

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Μεγάλη νίκη στο τέλος για την Εϊμπάρ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.