ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Νίκη… ανάσας στις καθυστερήσεις για τη Βαγιαδολίδ

Απίστευτη νίκη-ανατροπή για τη Βαγιαδολίδ στις καθυστερήσεις κόντρα στην Εϊμπάρ

Μία πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Βαγιαδολίδ, που επικράτησε εκτός έδρας της Εϊμπάρ με 2-1.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πραγματικά απίστευτο και τίποτα δεν προμήνυε την κατάληξη που θα είχε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατότερα στην αναμέτρηση και άρχισαν να χάνουν φάσεις, μπροστά από το τέρμα του Μάτιπ.

Ωστόσο το γκολ δεν ήρθε στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα οι «μονομάχοι» να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο 0-0.

Τα πράγματα άλλαξαν όμως αρκετά νωρίς στην επανάληψη. Συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό, η Εϊμπάρ βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα, με τον Ορεγιάνα, να κάνει το 1-0 από ασίστ του Ένριχ.

Ο χρόνος κυλούσε και φάσεις χάνονταν εκατέρωθεν, αλλά καμία ομάδα δεν έβρισκε το γκολ, με αποτέλεσμα όλα να δείχνουν ότι θα πάμε σε νίκη για τους γηπεδούχους.

Η Βαγιαδολίδ όμως είχε άλλη άποψη. Αρχικά στο 91΄ με πέναλτι του Βέρντε έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γκουαρντιόλα έκανε τη μεγάλη ανατροπή, χαρίζοντας το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι παίρνουν μία βαθμολογική… ανάσα, στην προσπάθεια που κάνουν να παραμείνουν στην La Liga.

ΕΙΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Πένα, Ραμίς, Κότε, Ορεγιάνα, Τζόρνταν (93’ Ντε Μπλασί), Ντιόπ, Κουκουρέγια (85’ Καρντόνα), Ένριχ, Τσάρλς (71’ Εσκαλάντε).

ΒΑΔΙΑΔΟΛΙΔ: Μάτιπ, Μογιάνο (82’ Αντονίτο), Κίκο, Καλέρο, Νάτσο, Τουχάμι, Μίτσελ (59’ Ουνάλ), Αλκαράζ, Κέκο (65’ Βέρντε), Γκουαρντιόλα, Πλάνο.

La Liga –  28η αγωνιστική

Παρασκευή (15/3)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Λεβάντε 1-1 (27’ Γιανουζάι – 79’ Μαγιοράλ)

Σάββατο (16/3)

Ουέσκα – Αλαβές 1-3 (14’ πεν. Αβιλά – 11’ πεν., 86’Καγιέρι, 80’ Γκουϊντέτι)

Ρεάλ Μαδρίτης – Θέλτα 2-0 (62’ Ίσκο, 77’ Μπέιλ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (73’ Ινάκι Γουίλιαμς, 85’ Κόδρο)

Λεγανές – Τζιρόνα 0-2 (13′, 22′ Πόρτου)

Κυριακή (17/3)

Εϊμπάρ – Βαγιαδολίδ 1-2 (54΄ Ορεγιάνα – 90+1΄πεν. Βέρντε, 90+3΄ Γκουαρντιόλα )

20. Ουέσκα 28 22 28-47

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Νίκη… ανάσας στις καθυστερήσεις για τη Βαγιαδολίδ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.