ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Νίκη στο τέλος για τη Βαλένθια κόντρα στην Ουέσκα

Γλίτωσε στο τέλος το κάζο η Βαλένθια

Αρκετά τυχερή στάθηκε η Βαλένθια στην αναμέτρηση της με την Ουέσκα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1, σημειώνοντας γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Οι «νυχτερίδες» προσπάθησαν από την αρχή της αναμέτρησης να πιέσουν, με την πρώτη φάση τους να σημειώνεται μόλις στο 11΄ όταν ο Σάντι Μίνα σούταρε και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Ισπανός το πέτυχε ο Παρέχο στο 25΄, όταν τροφοδοτήθηκε από τον Τσερίσεφ και έστειλε την μπάλα στην δεξιά πλευρά της εστίας.

Στη συνέχεια η δύο ομάδες έχαναν φάσεις αμφότερες, με την Ουέσκα να έχει μία και τη Βαλένθια να έχει δύο, πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Βαλένθια προσπάθησε να κυριαρχήσει και να… καθαρίσει τον αγώνα, ωστόσο οι ευκαιρίες που έχασε δεν ήταν αρκετές, με αποτέλεσμα να δεχτεί την ισοφάριση.

Αυτή ήρθε στο 72ο λεπτό, όταν ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων κάτι που αξιοποίησε ο Σούτσο και έκανε το 1-1.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι αυτό θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, ήρθε ο Πιτσίνι να δώσει τη λύση και με ένα σουτ στα όρια της περιοχής πέτυχε το 2-1 στο 95ο λεπτό.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι, Ντιακχαμπί, Γκαϊά, Σολέρ, Βας (75΄ Μπατσουαγί), Παρέχο, Τσερίσεφ, Ροντρίγκο, Μίνα (71΄ Τόρες)

ΟΥΕΣΚΑ: Σανταμαρία, Μιραμόν, Ινσούα, Ετξεϊτά, Ακαπό, Μούστο (87΄ Σαστρέ), Φερέιρο, Μελέρο (67’ Λόνγκο), Ριβέρα (89’ Καμάτσο), Γκόμεζ, Σούτσο.

To πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/12
Χιρόνα-Χετάφε 1-1 (85′ Μπερνάρντο – 64′ Άνχελ)
Σοσιεδάδ-Αλαβές 0-1 (11′ Καλέρι)

Σάββατο 22/12
Μπέτις-Έιμπαρ (21’ Σαράμπια – 72′ Ορεγιάνα)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 1-0 (56’ πέν. Γκριεζμάν)
Μπαρτσελόνα-Θέλτα 2-0 (10’ Ντεμπελέ, 45’ Μέσι)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βαγιαδολίδ 1-1 (45′ πέν. Αντούριθ – 90+1′ Πλάνο)

Κυριακή 23/12
Βαλένθια-Ουέσκα (25′ Παρέχο, 90+5′ Πιτσίνι – 72΄ Σούτσο)

20. Ουέσκα 17 8 15-34

Όλο και χειρότερα η Λας Πάλμας με τον Ερέρα (vid)

La Liga: Στην κορυφή και το 2019 η Μπαρτσελόνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Νίκη στο τέλος για τη Βαλένθια κόντρα στην Ουέσκα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.