ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα κόλλησαν στη βροχή – H βαθμολογία

Η βαθμολογία της La Liga, μετά το ματς Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα

La Liga: Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα μοιράστηκαν τον βαθμό (1-1) στο εξ αναβολής ματς του «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», για την 4η αγωνιστική.

Η αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή, ήταν ισορροπημένη στο α’ ημίχρονο, ασχέτως αν οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με πολλούς νεαρούς στην ενδεκάδα.

Η Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα στο 32ο λεπτό, όταν ο Ιβάν Ράκιτιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο Αλεχάνδρο Γκόμες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Τσάβι, πάντως, απάντησε με το ίδιο νόμισμα, δηλαδή από κόρνερ στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου, που μετουσίωσε σε γκολ ο Ρόναλντ Αραούχο.

Το δεύτερο μέρος αποδείχθηκε καλύτερο από το πρώτο, δεδομένου ότι ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος και οι τελικές πιο επικίνδυνες.

Στο 64ο λεπτό άναψαν τα αίματα, όταν ο Ζιλ Κουντέ πέταξε την μπάλα στο κεφάλι του Τζόρντι Άλμπα, έπειτα από αψιμαχία, με αποτέλεσμα να δεχθεί κόκκινη κάρτα.

Στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, η Σεβίλλη κλείστηκε στο γήπεδό της, ενώ η Μπαρτσελόνα απείλησε περισσότερο, με αποκορύφωμα ένα σουτ του Ουσμάν Ντεμπελέ που κατέληξε στο δοκάρι του Γιασίν Μπουνού.

Τελικά, το 1-1 παρέμεινε και δεν άρεσε σε κανέναν, καθώς: