ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Αλαβές

Σημαντική νίκη για την Αλαβές που συνεχίζει να... κοιτάζει ξεκάθαρα την Ευρώπη

Ακόμα μία νίκη κατάφερε να πάρει στη La Liga η Αλαβές, αύτη τη φορά κόντρα στην ουραγό Ουέσκα, με σκορ 3-1 εκτός έδρας.

Από την αρχή της αναμέτρησης η φιλοξενούμενη ομάδα είχε το πάνω χέρι, χάνοντας ευκαιρίες προκειμένου να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Κάτι που κατάφερε να πετύχει στο 11’ όταν κέρδισε πέναλτι και ο Καγιέρι ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σανταμαρία.

Τα πανηγύρια ωστόσο δεν κράτησαν και πολύ, αφού η Ουέσκα επέστρεψε τρία λεπτά αργότερα και εκείνη με πέναλτι, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Αβιλά κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, η Αλαβές μπήκε για να καθαρίσει τον αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το τέρμα.

Τελικά βρήκε τον τρόπο προς το τέλος της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 80’ και το 86’ με τον Γκουϊντέτι που είχε μπει αλλαγή και ξανά με τον Καγιέρι, αντίστοιχα.

Τα πράγματα στα λίγα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξαν και η Αλαβές πήρε ακόμα μία νίκη. Πλέον στρογγυλοκάθεται άνετη στην 5η θέση, όντας τέσσερις βαθμούς μπροστά από τη Σεβίλλη και κοιτάζοντας ξεκάθαρα την Ευρώπη.

ΟΥΕΣΚΑ: Σανταμαρία, Μιραμόν (28΄ Ριβέρα), Γκράντε, Μαντοβάνι, Πουλίδο, Φερέιρο, Γκαγιάρ (61’ Τσούτσο), Ερέρα, Γκόμεζ (82’ Χουάνπι), Ένριχ, Αβιλά.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Ναβάρο, Λαγκάρντια, Μαριπάν, Αγκιρεγκαμπίρια, Ινούι, Μπρασάνακ (78’ Γκαρσία), Πίνα, Τζόνι (85’ Γουακάσο), Καγιέρι, Μπαστόν (72’ Γκουϊντέτι).