ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Η Τζιρόνα σόκαρε τη Ρεάλ Μαδρίτης

Μία τεράστια νίκη πέτυχε με 2-1 η Τζιρόνα μέσα στο «Μπερναμπέου», κάνοντας απίστευτη ανατροπή κόντρα στη Ρεάλ. Η γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα χάνοντας ευκαιρίες, ωστόσο ευτύχησε να προηγηθεί στο 25ο λεπτό, όταν ο Τόνι Κρόος βρήκε τον Κασεμίρο μέσα στην περιοχή, που με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπόνο. Από κει...

Μία τεράστια νίκη πέτυχε με 2-1 η Τζιρόνα μέσα στο «Μπερναμπέου», κάνοντας απίστευτη ανατροπή κόντρα στη Ρεάλ.

Η γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα χάνοντας ευκαιρίες, ωστόσο ευτύχησε να προηγηθεί στο 25ο λεπτό, όταν ο Τόνι Κρόος βρήκε τον Κασεμίρο μέσα στην περιοχή, που με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπόνο.

Από κει και πέρα το παιχνίδι έγινα αρκετά μονότονο, με καλύτερη φάση στο 44′ όταν και ο Μαρσέλο σκόραρε, με το γκολ του να ακυρώνεται μέσω του VAR, αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο Τζιρόνα άρχισε να κερδίζει έδαφος και να βγαίνει στην επίθεση, καταφέρνοντας μάλιστα στο 64 λεπτά κερδίσει πέναλτι μετά από χέρι του Ράμος μέσα στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στουάνι, ο όποιος νίκησε τον Κουρτουά ισοφαρίζοντας τους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο τα πράγματα δεν έμειναν εκεί, αφού 10 λεπτά αργότερα ο Πορτού, βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή της «Βασίλισσας» έπιασε μία κεφαλιά, η οποία βρέθηκε στη δεξιά γωνία του τέρματος, κάνοντας την ολική ανατροπή για την ομάδα του, βάζοντας την μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στη συνέχεια η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν πολύ αργά, με τις αλλαγές που έγιναν να μη βοηθούν σε κανένα σημείο του αγώνα. Μάλιστα στο 90′ ο Σέρχιο Ράμος πραγματοποίησε ακόμα ένα σκληρό φάουλ, με αποτέλεσμα να δει τη δεύτερη κίτρινη και να φύγει για τα αποδυτήρια.

Με αυτή την ήττα πλέον η η ομάδα της Μαδρίτης βρίσκεται 9 βαθμούς πίσω από την κορυφή και δύο βαθμούς πίσω από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Οντριοζόλα, Βαράν, Ράμος, Μαρτσέλο, Σεμπάγιος (74’ Μαριάνο), Κασεμίρο, Κροος, Ασένσιο (66’ Μπέιλ), Μπενζεμά, Βάσκες (58’ Βινίσιους)

ΤΖΙΡΟΝΑ: Μπόνο, Ραμάλιο, Αλκάλα, Χουάνπε, Πόρο (46’ Λονθάνο), Πονς (46’ Γκαρσία), Λουίς, Γκρανέλ, Γκαρσία, Πορτού (84’ Φερνάντες), Στουάνι.