ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Βαθμό στις καθυστερήσεις η Γρανάδα με Σολδάδο

Ματσάρα για γερά νεύρα… Μπέτις και Γρανάδα μας έδειξαν πόσο μας είχε λείψει το ποδόσφαιρο. Με διαφορά το καλύτερο παιχνίδι στη La Liga σε αυτές τις λίγες μέρες που έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα και πάλι. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά σε παιχνίδι-θρίλερ. Στο 29′ άνοιξαν το σκορ με τον Κάρλος Φερνάντεθ οι φιλοξενούμενοι,...

Ματσάρα για γερά νεύρα… Μπέτις και Γρανάδα μας έδειξαν πόσο μας είχε λείψει το ποδόσφαιρο.

Με διαφορά το καλύτερο παιχνίδι στη La Liga σε αυτές τις λίγες μέρες που έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα και πάλι. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά σε παιχνίδι-θρίλερ. Στο 29′ άνοιξαν το σκορ με τον Κάρλος Φερνάντεθ οι φιλοξενούμενοι, αλλά ο… χαμός έγινε στο τέλος. Ο Κανάλες με πέναλτι ισοφάρισε στο 85′ και τρία λεπτά μετά ο Τέγιο έκανε το 2-1. Ωστόσο, στο 90’+1 ο Σολδάδο ισοφάρισε δίνοντας τον βαθμό στη Γρανάδα.

Ισόπαλο έληξε και το ματς που είχε προηγηθεί. Με τον Ντε Γιονγκ άνοιξε το σκορ η Σεβίλλη, αλλά η Λεβάντε στο τέλος ισοφάρισε με τον Μιραμόν. Τρίτη παραμένει η Σεβίλλη, αλλά πολύ μακριά από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης.

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Έμερσον (82′ Μπαραγκάν), Μαντί, Φαντάλ, Πεντράθα, Έντγκαρ Γκονθάλεθ (71′ Λάινες), Γκουαρντάδο (61′ Αλένια), Κανάλες, Φεκίρ, Χοακίν (61′ Τέγιο), Μορόν (71′ Μπόρχα Ιγκλέσιας).

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρούι Σίλβα, Φαλκιέ, Χερμάν Σάντσεθ (59′ Ντουάρτε), Βαγέχο, Νέβα, Ετέκι, Αζίζ (Αντονίν Κορτές), Αντόνιο Πουέρτας, Μαντσίς (59′ Βίκτορ Ντίαθ), Βίκο (74′ Χοσέ Μαρτίνεθ), Κάρλος Φερνάντεθ (74′ Σολδάδο).

Πρόγραμμα και αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής της La Liga:

Δευτέρα (15/6)

Λεβάντε-Σεβίλη 1-1 (88′ Ντιέγκο Κάρλος αυτ. – 46′ Ντε Γιόνγκ)

Μπέτις-Γρανάδα 2-2 (85′ πεν. Κανάλερς, 88′ Τέγιο-29′ Κάρλος Φερνάντεθ, 91′ Σολδάδο)