ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: «Βύθισε» τη Βαγιεκάνο η Λεβάντε

Μία ήττα που καταδικάζει τη Ράγιο Βαγιεκάνο στον υποβιβασμό και κρατάει τη Λεβάντε στην κατηγορία

Τη Ράγιο Βαγιεκάνο υποδέχτηκε η Λεβάντε στην έδρα της, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της La Liga και κατάφερε να την νικήσει με 4-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από την αρχή του αγώνα και φρόντισαν να «καθαρίσουν» από αρκετά νωρίς.

Έτσι μόλις στο 14ο λεπτό, ο Καμπάνα βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και δεν αστόχησε βάζοντας τη Λεβάντε μπροστά στο σκορ.

Η Βαγιεκάνο προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες ευκαιρίες προκειμένου να ισοφαρίσει.

Μάλιστα η Λεβάντε κέρδισε και πέναλτι στο 29’, ωστόσο ο Μοράλες δεν σούταρε καλά με αποτέλεσμα ο Γκαρσία να αποκρούσει τη μπάλα.

Στο 43ο λεπτό όμως η γηπεδούχος κατάφερε να βάλει το δεύτερο της γκολ, με μία καρφωτή κεφαλιά του Βέζο κοντά στο σημείο του πέναλτι.

Στην επανάληψη ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά οι ευκαιρίες ήταν λίγες, με τη Λεβάντε να χάνει περισσότερες, ωστόσο η Ράγιο ήταν αυτή που κατάφερε να μειώσει με τον Γκαρσία, που είχε περάσει αλλαγή να μειώσει σε 2-1 στο 71′.

Μετά το τέρμα ο αγώνας απέκτησε «άγρια» ομορφιά με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν να ισοφαρίσουν και στο 78′ έχασαν σπουδαία ευκαιρία να το καταφέρουν.

Τα πράγματα βέβαια για τους Μαδριλένους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα αφού στο 82′ ο Εμπάρντα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από πολύ σκληρό φάουλ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε ο Τόνο στο 86′ να σκοράρει και να κάνει το 3-1, ενώ στο 90′ ο Μπαρντίχ πραγματοποίησε το τελικό 4-1.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντεζ, Τόνο, Ρομπέρ, Βέζο, Κόκε, Μπαρντίχ, Βούκσεβιτς (66′ Ροκίνα), Καμπάνα, Μοράλες (87′ Ποστίγκο), Μαγιοράλ (79′ Σιμόν), Τζέισον.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Γκαρσία, Τίτο, Μπα (46’ Γκουέρα), Γκάλβεζ, Μορένο, Σουάρες, Αγκμπό (29’ Μεντράν), Εμπάρντα, Πόζο, Μπεμπέ (71′ Γκαρσία), Ντε Τομάς.

Το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής

Παρασκευή 3/5
Σεβίλλη-Λεγκανές 0-3 (8′ Εν Νεσίρι, 20′ Μπεϊθγουέιτ, 82′ Όσκαρ)

Σάββατο 4/5
Λεβάντε-Ράγιο Βαγεκάνο 4-1 (14΄ Καμπάνα, 43΄ Βέζο, 86′ Τόνο, 90′ Μπαρντίχ – 71′ Γκαρσία)
Εσπανιόλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 17:15
Αλαβές-Ρεάλ Σοσιεδάδ 19:30
Θέλτα-Μπαρτσελόνα 21:45