ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: «Βυθίζεται» η Χετάφε, ισοπαλία στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας

Σε νέα ήττα υπέκυψε η Χετάφε, εντός έδρας με 0-1 από τη Βαγιαδολίδ, «μοιραίος» ο Φεκίρ στην ισοπαλία στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας.  Η Βαγιαδολίδ κατάφερε να «αποδράσει» με το τρίποντο, εκμεταλλευόμενη το κακό σερί αγώνων της Χετάφε. Ειδικότερα, το γκολ με πλασέ του Βάιζμαν στο 37ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στους...

Σε νέα ήττα υπέκυψε η Χετάφε, εντός έδρας με 0-1 από τη Βαγιαδολίδ, «μοιραίος» ο Φεκίρ στην ισοπαλία στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας.

Η Βαγιαδολίδ κατάφερε να «αποδράσει» με το τρίποντο, εκμεταλλευόμενη το κακό σερί αγώνων της Χετάφε.

Ειδικότερα, το γκολ με πλασέ του Βάιζμαν στο 37ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής της La Liga, η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Λεβάντε με 2-1, παραμένοντας στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με το νεαρό Νίνο. Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίσαν τα τέρματά τους με τον Μορένο. Το μόνο που κατάφερε η Λεβάντε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Σέρτζιο Λεόν στο 73ο λεπτό, γράφοντας έτσι και το τελικό σκορ.

Επίσης, στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, Μπέτις και Σεβίλλη αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Ο Σούσο έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα του στο 48ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κανάλες στο 53ο λεπτό.

Ο Φεκίρ είχε την ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ για την Μπέτις, αλλά αστόχησε από την άσπρη βούλα, στο 75ο λεπτό.

Οι αγώνες της 17ης αγωνιστικής της La Liga:

Σάββατο 2/1

Βιγιαρεάλ – Λεβάντε 2-1 (19′ Νίνο, 54′ Μορένο – 73′ Λεόν)

Μπέτις – Σεβίλλη 1-1 (51′ Κανάλες – 48′ Σούσο)

Κρίσταλ Πάλας – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0: Έσπασε κάθε αρνητικό ρεκόρ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: «Βυθίζεται» η Χετάφε, ισοπαλία στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.