ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga Βαθμολογία – Αποτελέσματα: Ξανά κορυφή η Ρεάλ Μαδρίτης

Πέρασε από το Βίγκο η Ρεάλ Μαδρίτης και με το 4-1 επί της Θέλτα σκαρφάλωσε ξανά στην κορυφή.

Έχει τον τρόπο της να τα κάνει όλα εύκολα. Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τη Θέλτα με 4-1 και αναρριχήθηκε στην κορυφή της La Liga.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ισπανίας δεν λάθεψαν ούτε τη 2η αγωνιστική. Ο Μπενζεμά στο 14′ άνοιξε το σκορ με πέναλτι και εννιά λεπτά μετά ο Άσπας ισοφάρισε με τον ίδιο τρόμο. Ωστόσο, στο 41′ ο Μόντριτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Κροάτης για ένα ακόμη ματς έδειξε την κλάση του και πέρα από το γκολ του, είχε την ασίστ στο 1-3 του Βινίσιους στο 56′. Ένα δεκάλεπτο μετά είχε και ο Βινίσιους ασίστ στο γκολ του Βαλβέρδε.

Μαζί με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άλλες δύο έκαναν το απόλυτο. Η Μπέτις με δύο πέναλτι έφυγε νικήτρια από τη Μαγιόρκα. Σκόρερ ο Ιγκλέσιας και τις δύο φορές, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μουρίκι. Στο παιχνίδι που είχε χρονικά προηγηθεί η Οσασούνα επίσης με δύο πέναλτι στέφθηκε νικήτρια. Άβιλα και Κίκε Γκαρσία ευστόχησαν από τα έντεκα βήματα στο 2-0 επί της Κάντιθ.