ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Ζορίστηκε η Ρεάλ, γκολ ο Σιόβας (vds)

H Ρεάλ νίκησε δύσκολα τη Βαλένθια 2-0 στη Μαδρίτη, ο Δημήτρης Σιόβας άνοιξε το δρόμο στην εκτός έδρας νίκη της Λεγκανές, 4-2, επί της Βαγιαδολίδ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τη Βαλένθια με 2-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» φθάνοντας στην 7η νίκη της στη La Liga, αλλά και πάλι δεν έπεισε.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε νωρίς το προβάδισμα, με αυτογκόλ από τον Βας στο 8ο λεπτό, όμως η Βαλένθια την απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο με την ισοφάριση, πριν ο Λούκας καθαρίσει για τη «βασίλισσα» στο 83’.

Ο Σιόβας έδειξε τον δρόμο

Νωρίτερα η Λεγκανές πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Βαγιαδολίδ με 4-2 και ο Δημήτρης Σιόβας είχε τεράστια συμμετοχή στην 1η εκτός έδρας νίκη της ομάδας του.

Ο 30άχρονος Έλληνας στόπερ, με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του  Όσκαρ, άνοιξε το σκορ για τη Λεγκανές στο 11’, πανηγυρίζοντας παράλληλα και το πρώτο του φετινό γκολ.

Η Λεγκανές προηγήθηκε 2-0 και ο Γκούιντο Καρίγιο με δύο γκολ στο 66’ και στο 75’ «κλείδωσε» τη νίκη για τη Λεγκανές, που απομακρύνθηκε πέντε βαθμούς από τη ζώνη υποβιβασμού.

Η Χετάφε επικράτησε με 3-0 της Εσπανιόλ στη Μαδρίτη, πλησιάζοντας την ομάδα της Μαδρίτης κατά έναν βαθμό στην 6η θέση, που οδηγεί στο Europa League.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Παρασκευή (30/11)

Ράγιο Βαγεκάνο-Εϊμπάρ 1-0 (53’ Εμπάρμπα)

Σάββατο (1/12)

Θέλτα-Ουέσκα 2-0 (37′, 77′ Ιάγκο Άσπας)

Βαγιαδολίδ-Λεγκανές 2-4 (50’ Βίλα, 90’ Ουνάλ / 11’ Σιόβας, 42’ Όσκαρ, 66’, 75’ Καρίγιο)

Χετάφε-Εσπανιόλ 3-0 (55’ Μολίνα, 65’ Μάτα, 80’ Αντούνες)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 2-0 (8’ αυτ. Βας, 83’ Λούκας)

Αραούχο: Θύμα… hi-tech ληστείας

Θέλτα – Εϊμπάρ 2-0 : «Καθάρισε» ο Άσπας (vids)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Ζορίστηκε η Ρεάλ, γκολ ο Σιόβας (vds)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.