ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 6-1: Remontada και στο κύπελλο!

Η Μπαρτσελόνα ισοπέδωσε τη Σεβίλλη στο "Καμπ Νόου" ανατρέποντας εμφατικά το 2-0 του πρώτου ματς και παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου

Στον πρώτο προημιτελικό ο Βαλβέρδε επέλεξε να κάνει rotation, αφήνοντας μεταξύ άλλων και τον Μέσι εκτός. Στο «Καμπ Νόου» δεν υπήρχαν περιθώρια, η Μπαρτσελόνα όφειλε να τα παίξει όλα για όλα ώστε να βρεθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου για 9η σερί φορά. Τα κατάφερε εμφατικά με 6-1 επί της Σεβίλλης.

Οι Ανδαλουσιανοί έχασαν ουσιαστικά οποιαδήποτε ευκαιρία να τους φανεί… χρήσιμο το 2-0 του πρώτου ματς, όταν στο 27’ ο Σίλεσεν απόκρουσε το πέναλτι του Μπανέγκα. Σε εκείνο το σημείο οι Καταλανοί προηγούνταν 1-0 μετά το πέναλτι του Κουτίνιο (13’).

Αφού δεν ισοφάριζαν οι φιλοξενούμενοι, οι «μπλαουγκράνα» τους έβαλαν δεύτερο γκολ με τον Ράκιτιτς να σκοράρει  με το μυτάκι (32′) από κάθετη του Αρτούρ.

Στο 53′ με χαμηλή σέντρα του Σουάρες και κεφαλιά του Κουτίνιο η Μπάρτσα πήρε σκορ πρόκρισης και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μέσι περίμενε υπομονετικά και αντί να τη δώσει σε Σουάρες, Κουτίνιο, είδε τον Σέρζι Ρομπέρτο που ερχόταν από πίσω κι εκείνος το τελείωσε με χαμηλό σουτ. Ωστόσο, στο 67′ με τέλειο βολέ ο Αράνα έκανε το 4-1 και οι Σεβιγιάνοι το ξαναπίστεψαν.

Σε τρομερή αντεπίθεση ο Σουάρες κλείδωσε την πρόκριση στο 89′ έπειτα από ασίστ του Άλμπα. Εντούτοις το κορυφαίο γκολ όλων ήταν του Μέσι στις καθυστερήσεις.

Με πέντε πάσες μέσα στην περιοχή, με φάση που έχει ξεκινήσει ο ίδιος από τη σέντρα. Όταν η Μπαρτσελόνα θέλει μια remontada, έχει το τρόπο της!

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Σίλεσεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο, Αρτούρ (90′ Αλενιά), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (76′ Βιδάλ), Κουτίνιο (81′ Σεμέντο), Μέσι, Λουίς Σουάρες

Σεβίλλη (Πάμπλο Ματσίν): Σοριάνο, Κίερ, Καρίτσο, Σέρχι Γκόμεθ, Αράνα (84′ Χιλ), Μπανέγα (77′ Βάσκες), Αμαντού, Μέσα (77′ Μπεν Γιεντέρ), Πρόμες, Σαράμπια, Αντρέ Σίλβα.

Στα ημιτελικά πέρασε και η Μπέτις. Το σκορ του πρώτου αγώνα επαναλήφθηκε στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» με τους Λέο Μπαμπτιστάο (33’) και Λο Σέλσο (76’) να διαμορφώνουν το 1-1 μεταξύ Μπέτις και Εσπανιόλ των 90 λεπτών στη ρεβάνς των «8». Οι «βερδιμπλάνκος» βρήκαν τη λύση από τον πάγκο, τον Λεόν που έκανε το 2-1 στην παράταση (95’), πριν ο Μαντί (99’) σφραγίσει με 3-1 το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 6-1: Remontada και στο κύπελλο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.