ΙΣΠΑΝΙΑ

Νίκη για τη Μπαρτσελόνα με ιστορικό γκολ του Σουάρες – «Έπεσε» η Εσπανιόλ! (vid)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 1-0 την Εσπανιόλ χάρη σε γκολ του Λουίς Σουάρες, κι έστειλε τη συμπολίτισσα της στη 2η κατηγορία.

Έστω και με το ισχνό 1-0 η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Εσπανιόλ στο Καμπ Νου για την 35η αγωνιστική της Primera Division. «Χρυσός» σκόρερ για τους Καταλανούς ο Λουίς Σουάρες που «χτύπησε» στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μάλιστα για τον Σουάρες το γκολ αυτό έχει ξεχωριστή σημασία, καθώς έφτασε τα 195 και πέρασε μόνος στην 3η θέση των σκόρερ όλων των εποχών των «μπλαουγκράνα».

Πρώτος φυσικά είναι ο Λιονέλ Μέσι με 630 (αριθμός απλησίαστος φυσικά), δεύτερος ο Θέσαρ Ροντρίγκες και 232 και τρίτος ο Μεξικανός.

Με τη νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 76 βαθμούς σε 35 ματς και πλέον έχει εναν λιγότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης η οποία στις 10 του μηνός υποδέχεται την Αλαβές.

Να σημειώσουμε οτι και οι δύο ομάδες τελείωσαν με παίκτη λιγότερο. Ο Φάτι πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα στη και είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή 3,5 λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς για χτύπημα… καράτε! Μετά από δυο λεπτά αποβλήθηκε και ο Λοθάνο των φιλοξενούμενων καθώς κλώτσησε τον Πικέ.

Αξίζει να σημειωθεί οτι στο 44′ η Εσπανιόλ είχε δοκάρι με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ Ντίντακ. Πικρή στιγμή για τη συμπολίτισσα της Μπάρτσα καθώς έμεινε στους 24 βαθμούς και είπε οριστικά «αντίο» στη La Liga μετά από 26 χρόνια συνεχόμενης παρουσίας.

Ελπίζει στο Champions League η Βιγιαρεάλ

Εξάλλου μεγάλο αποτέλεσμα πέτυχε η Βιγιαρεάλ στην έδρα της Χετάφε καθώς επικράτησε με 3-1. Έτσι το «Κίτρινο Υποβρίχιο» έφτασε τους 57 βαθμούς, άφησε τους Μαδριλένους στους 53 και «φλερτάρει» με την 4η θέση που οδηγεί στα «σαλόνια» του Champions League.

Τέλος «αγκαλιάζει» την παραμονή η Μπέτις, η οποία είχε εύκολη βραδιά κόντρα στην Οσασούνα (3-0 εντός) και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Primera Division: Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Τρίτη 7/7
Βαλένθια – Βαγιαδολίδ 2-1 (30′ Γκόμες, 89′ Λι Κανγκίν / 47′ Βίκτορ Γκαρθία)

Θέλτα – Ατλέτικο 1-1 (49′ Μπελτράν / 1′ Μοράτα)

Tετάρτη 8/7
Μπέτις – Οσασούνα 3-0 (4′ Ροντρίγκεθ, 25′ Πεντράθα, 90’+7′ Αλενιά)

Χετάφε – Βιγιαρεάλ 1-3 (80′ Ντούρο – 66′, 86′ πεν. Καθόρλα, 90’+3′ Πένα)

Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 1-0 (56′ Σουάρες)

Ρεάλ – Αλαβές (23:00)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη για τη Μπαρτσελόνα με ιστορικό γκολ του Σουάρες – «Έπεσε» η Εσπανιόλ! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.