ΙΣΠΑΝΙΑ

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια για Primera Division

Επιβλήθηκε με 2-0 της Μαγιόρκα και έκανε σημαντικό βήμα ανόδου

Έτοιμη να επιστρέψει και πάλι στην Primera Division δείχνει η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της Μαγιόρκα την Πέμπτη (20/6).

Οι δυο τους μονομαχούν για μία θέση στην πρώτη κατηγορία και αυτό ήταν το πρώτο βήμα. Υπάρχει και ρεβάνς την Κυριακή (23/6) στη Μαγιόρκα.

Οι Γαλιθιανοί μπήκαν καλύτερα στο ματς, είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και φάνηκε από νωρίς ότι βρίσκονται σε καλύτερη μέρα. Τελικά άνοιξαν το σκορ στο 37′ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Καρτάμπια. Τέσσερα λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Μαρκ Πεντράθα για πολύ επικίνδυνο χτύπημα στο πρόσωπο του Άλεξ Μπεργαντίνιος. Ήταν τέτοιο το χτύπημα που τελικά ο παθών αντικαταστάθηκε. Αυτομάτως τα πάντα έγιναν αρκετά δύσκολα για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντεπορτίβο κοντρόλαρε το ματς κυκλοφορώντας την μπάλα. Προσπαθούσε χωρίς να ρισκάρει ιδιαίτερα να βρει ένα ακόμη γκολ και τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι γύρισαν ωραία την μπάλα, η σέντρα έγινε από δεξιά, ο Κάρλος Φερνάντεθ πήρε την κεφαλιά και με ωραίο γυριστό ο Κίκε σκόραρε στο 79′.

Έχοντας το υπέρ της 2-0 η «Ντέπορ» πηγαίνει στη ρεβάνς με ένα ισχυρό πλεονέκτημα. Στα αξιοσημείωτα ότι μετράει τέσσερις νίκες στη σειρά την ίδια στιγμή που για τη Μαγιόρκα αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα. Στο γήπεδό τους οι νησιώτες, πάντως, είναι αρκετά δυνατοί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ντεπορτίβο Λα Κορούνια για Primera Division», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.