ΙΣΠΑΝΙΑ

Ο Γκριεζμάν απάντησε στον Ρονάλντο

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Μαδρίτης, προηγήθηκε η Ρεάλ και ισοφάρισε η Ατλέτικο στο τελικό 1-1

Κράτησε τη διαφορά και έκανε σημαντικό βήμα για τη δεύτερη θέση… Βαθμό στο «Μπερναμπέου» πήρε την Κυριακή (8/4) του Πάσχα η Ατλέτικο από τη Ρεάλ με το τελικό 1-1 στο ντέρμπι της Μαδρίτης και έτσι όλα δείχνουν ότι θα τερματίσει πάνω από τη συμπολίτισσα.

Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν μπήκαν αποφασιστικά στο πρώτο ημίχρονο, πίεσαν αρκετά, είχαν την κατοχή της μπάλας και άγγιξαν το 1-0 με τον Μαρσέλο να σημαδεύει το δοκάρι.Ήταν σαφώς καλύτεροι, όμως, δεν εξαργύρωσαν την υπεροχή τους με κάποιο γκολ.

Τελικά άνοιξαν το σκορ στο 53′. Ο Μπέιλ έβγαλε μία σέντρα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρονάλντο έπιασε ωραίο σουτ στην κίνηση και εκτέλεσε τον Όμπλακ. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 μετά από κακή αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων.

Δύο λεπτά μετά χάθηκε η ευκαιρία για ολική ανατροπή με τον Κόκε και στη συνέχεια οι «ροχιμπλάνκος» έβγαλαν κάποιες ακόμη καλές αντεπιθέσεις. Τους έλειπε, όμως, η σωστή τελική επιλογή. Ο Ζιντάν έβγαλε τον Ρονάλντο για να τον ξεκουράσει,η ομάδα του για λίγα λεπτά κατέβασε στροφές, όμως, προς το φινάλε ήταν εκείνη που πίεσε για το δεύτερο γκολ και λίγο έλειψε προς το φινάλε να το πετύχει.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Βάθκεθ, Κρόος, Κόβατσιτς (72′ Μόντριτς), Ασένσιο (72′ Ίσκο), Μπέιλ, Ρονάντο (64′ Μπενζεμά)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοδίν, Ερναντέζ, Βιτόλο (61′ Κορέα), Πάρτεϊ (82′ Γκαμεϊρό), Σαούλ, Κόκε, Γκριεζμάν, Κόστα (71′ Γκάμπι)

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής

Μεγ. Παρασκευή (6/4)

Λα Κορούνια – Μάλαγα 3-2 (6′ πέν. Λούκας, 71′, 85′ Λόπες – 41′ αυτ. Γκιγέρμε, 73′ Ρολάν)

Μεγ. Σάββατο (7/4)

Αλαβές – Χετάφε 2-0 (48′ Λαγκουάρντια, 75′ Μουνίρ)

Θέλτα – Σεβίλλη 4-0 (38′ αυτ. Αράνα, 57′, 60′, 78′ Άσπας)

Μπέτις – Έιμπαρ 2-0 (21 Σέρτζιο Λεόν, 50′ αυτ. Αρμπίγια)

Μπαρτσελόνα – Λεγανές 3-1 (27′, 32, 87′ Μέσι – 68′ Ελ Ζαρ)

Kυριακή του Πάσχα (8/4)

Λεβάντε – Λας Πάλμας 2-1 (35′ Κόκε, 90+2′ Καμπάνια / 50′ Γκαρθία)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (53′ Ρονάλντο / 57′ Γκριεζμάν)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Zιρόνα 5-0 (11′ Κανάλες, 35′ Γιανουζάι, 71′ και 85′ Οιαρθαμπάλ, 88′ Χουάνμι)

Βαλένθια – Εσπανιόλ 1-0 (7′ Ροντρίγκο)