ΙΣΠΑΝΙΑ

Ένα και να καίει η Ατλέτικο (vids)

Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας της Λεγανές

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Λα Κορούνια στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο” με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κεβίν Γκαμερό.

Ο διεθνής Γάλλος άσος σκόραρε στο 34ο λεπτό και οι “ροχιμπλάνκος” θα πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι του “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” κόντρα στη Ρεάλ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γκαμερό έχει βάλει τα 10 από τα 11 πέναλτι που έχει κερδίσει στην Primera Division (ποσοστό 90,9%).

Ήταν η 8η νίκη της Ατλέτικο στα τελευταία 10 ματς, ενώ συνδυάστηκε με την 150ή συμμετοχή του Γιαν Όμπλακ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μουνιόθ (64′ Ντιέγκο Κόστα), Σάβιτς, Γκοντίν, Ερναντέζ, Γκάμπι, Παρτέι (88′ Moγιά), Κορέα, Κόκε, Σαούλ, Γκαμερό (72′ Τόρες).

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ (Κλάρενς Ζέεντορφ): Ρουμπέν, Χουανφράν, Αλμπεντόσα, Σίντνεϊ, Λουιζίνιο, Γκιγέρμε, Μοσκέρα, Μουντάρι (63′ Βάλε), Τσολάκ (77′ Μπακαλί), Λούκας Πέρεθ, Αντριάν (82′ Αντόνε).

Με γκολ του Ροντρίγκο στο 62ο λεπτό, η Βαλένθια επικράτησε 1-0 της Λεγανές σε αναμέτρηση για την 30ή αγωνιστική της Primera Division.

Ο Δημήτρης Σιόβας προσπάθησε να “καθαρίσει” μία επίθεση των φιλοξενούμενων, αλλά οι συμπαίκτες του έχασαν την μπάλα και το πλήρωσαν.

Ο Ροντρίγκο επιχείρησε ένα μακρινό συρτό σουτ, νίκησε τον Κουέγιαρ και χάρισε στη Βαλένθια τη νίκη που την επανέφερε στο -1 από την 3η Ρεάλ Μαδρίτης

ΛΕΓΑΝΕΣ (Ασιέρ Γκαριτάνο): Κουέγιαρ, Θαλντούα, Μπουστίνθα, Μουνιός (73′ Μποβού), Σιόβας, Ντιέγκο Ρίκο, Ρουμπέν Πέρεθ, Γκαμπριέλ (90′ Χοσέ Ναράνχο), Εράσο, Ομάρ Ράμος (79′ Ελ Ζαρ), Αμραμπάτ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μαρσελίνο): Χάουμε Ντομένετς, Ρούμπεν Βέζο, Γκαράι, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Χοσέ Γκαγιά, Κοντογκμπιά, Ντάνι Παρέχο, Κάρλος Σολέρ (65′ Φεράν Τόρες), Γκονσάλο Γκέντες (80′ Αντρέας Περέιρα), Ροντρίγκο, Τζάτζα (70′ Βιέτο).

Εκτός προγράμματος ήττα για τη Βιγιαρεάλ, η οποία έχασε 1-0 από την καταδικασμένη και ουραγό Μάλαγα, με συνέπεια να  τεθεί εν αμφιβόλω η ευρωπαϊκή έξοδος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που χάρισε την πρώτη νίκη στους γηπεδούχους μετά από 14 ανεπιτυχείς προσπάθειες σημειώθηκε στο 37ο λεπτό με πέναλτι του Τσόρι Κάστρο.

Στο πλέον αδιάφορο βαθμολογικά ματς της αγωνιστικής, πλην βασκικό ντέρμπι, η Έιμπαρ και η Ρεάλ Σοσιεδάδ μοιράστηκαν τον βαθμό (0-0).

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Σάββατο 31 Μαρτίου

Χιρόνα – Λεβάντε 1-1 (54′ Γκρανέλ – 68′ Μοράλες)

Μπιλμπάο – Θέλτα 1-1 (55′ Νούνιεθ – 90+1′ Μέντεθ)

Λας Πάλμας – Ρεάλ 0-3 (26′, 51′ πέν. Μπέιλ, 39′ πέν. Μπενζεμά)

Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα 2-2 (36′ Βάσκες, 50′ Μουριέλ – 88′ Σουάρες, 89′ Μέσι)

Κυριακή 1 Απριλίου

Εσπανιόλ – Αλαβές 0-0

Λεγανές – Βαλένθια 0-1 (62′ Ροντρίγκο)

Έιμπαρ – Σοσιεδάδ 0-0

Μάλαγα – Βιγιαρεάλ 1-0 (37′ Τσόρι)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λα Κορούνια 1-0 (34′ πέν. Γκαμερό)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ένα και να καίει η Ατλέτικο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.