ΙΣΠΑΝΙΑ

Primera Division: Ατλέτικο για τριάδα (vid)

Τρίτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Ντιέγο Σιμεόνε

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Λεβάντε και προσπέρασε τη Σεβίλλη (σ.σ. έχει ματς λιγότερο) στην 3η θέση της Primera Division.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με Γιορέντε και Καράσκο στο ξεκίνημα, προτού ο Ντιέγκο Κόστα ανοίξει το σκορ στο 15′, έπειτα από υπέροχη ενέργεια του Γιορέντε.

Ο ίδιος παίκτης άγγιξε το 0-2 με κεφαλιά στο 36ο λεπτό, ενώ στο 42′ ο Καράσκο κατέγραψε την τελευταία καλή στιγμή του α’ ημιχρόνου.

Η Ατλέτικο έχασε διπλή ευκαιρία στο 62′ και η αγωνία παρέμεινε μέχρι τέλους, όμως το 0-1 ήταν το τελικό σκορ.

Η μοναδική φορά που η Λεβάντε άγγιξε την ισοφάριση καταγράφηκε στο 79′ με κεφαλιά του Μπόρχα Μαγιοράλ που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής

Δευτέρα (22/6)

Βιγιαρεάλ – Σεβίλη 2-2 (18’ Αλκάθερ, 45’+4’ Τόρες – 39’ Εσκουδέρο, 63’ Ελ Χανταντί)

Λεγανές – Γρανάδα 0-0