ΙΣΠΑΝΙΑ

Ρεάλ Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0: Πάλι ο Μπενζεμά! – Η βαθμολογία της La Liga

Το 12ο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά σε 15 ματς, χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ρεάλ Μαδρίτης: Με γκολ του συνήθη Καρίμ Μπενζεμά στο 40ό λεπτό, η πρωτοπόρος της La Liga επικράτησε 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Στο ξεκίνημα του εξ αναβολής ματς για την 9η αγωνιστική, ο Γάλλος είχε απειλήσει δύο φορές (7′ και το 11′), όμως ο Σιμόν τον είχε νικήσει στα μεταξύ τους τετ α τετ.

Έκτοτε, η Μπιλμπάο βγήκε από τα καρέ της και, μάλιστα, άγγιξε το 0-1 στο 23′ και το 24′ με τον Γουίλιαμς.

Στο 27′ η βασκική ομάδα έχασε την τελευταία της ευκαιρία για να πάρει εκείνη το προβάδισμα, όταν ο Τιμπό Κουρτουά σταμάτησε την καρφωτή κεφαλιά του Ραούλ Γκαρσία.

Το ρολόι σημάδευε το 40ό λεπτό, όταν από απόκρουση του Σιμόν σε σουτ του Ασένσιο, ο Καρίμ Μπενζεμά βρήκε προ κενής εστίας το 12ο γκολ του σε 15 ματς!

Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν στο β’ ημίχρονο, αρχής γενομένης από το 53′ με τον Ραούλ Γκαρσία και το 55′ με τον Κρόος.

Στο 60′ ο Βάσκεθ έσωσε τη Ρεάλ με προβολή, ενώ στο 76′ ο Κουρτουά σταμάτησε τον Σάνσετ στο μεταξύ τους τετ α τετ.

Να σημειωθεί ότι στο 85’ οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για χέρι του Μιλιτάο και πέναλτι, ωστόσο το VAR αποφάσισε πως δεν υπάρχει παράβαση.

Τελικά, η ομάδα της πρωτεύουσας, χωρίς να είναι ανώτερη, πανηγύρισε μια επαγγελματική νίκη που τη φέρνει, με ματς περισσότερο, στο +7 από Ατλέτικο και Σοσιεδάδ.