ΙΣΠΑΝΙΑ

Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0: «Βασιλική» νίκη και φουλ για τίτλο

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάει με «σπασμένα φρένα» για τον τίτλο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το ντέρμπι απέναντι στη συμπολίτισσα Ατλέτικο και φουλάρει για τον τίτλο στο πρωτάθλημα Ισπανίας.

«Βασιλική» νίκη για την Ρέαλ Μαδρίτης κόντρα στην Ατλέτικο με 2-0. Φουλάρει για τον τίτλο της La Liga με ηγέτη Μπενζεμά. Νωρίτερα, η Μπαρτσελόνα υπέπεσε σε νέα γκέλα με την Οσασούνα.

Με εμφάνιση πρωταθλήτριας, οι γηπεδούχοι έκαναν τη… δουλειά τους και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Καρίμ Μπενζεμά με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση, έπειτα από ασίστ του Βινίσιους. Αυτή ήταν η ουσιαστικά πρώτη «καθαρή» ευκαιρία από τις δύο πλευρές, στο 16ο λεπτό.

Στο 35ο λεπτό ο Γκριεζμάν έχασε καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Κορτουά να δείχνει τα αντανακλαστικά του.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί και ρίσκαραν περισσότερο. Μάλιστα, στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου 45λέπου ο Κορτουά κράτησε το μηδέν στην εστία του. Κούνια και Φέλιξ έχασαν μοναδικές ευκαιρίες που τις… πλήρωσαν.

Συγκεκριμένα, στο 57ο λεπτό με δημιουργό και πάλι τον Βινίσιους η «βασίλισσα» έκανε το τελικό 2-0 με τον Ασένσιο με όμορφο πλασέ. Στο τέλος η Ατλέτικο έψαξε το γκολ, όμως η απογοήτευση ήταν δεδομένη, μετά και το δεύτερο γκολ της Ρεάλ.

Οι Μαδριλένοι βρίσκονται στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 42 πόντους. Ακολουθεί η Σεβίλλη με 34 και η Μπέτις με 33. Στους 29 παρέμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης, όσους και η Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Κάντιθ – Γρανάδα 22:00

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0: «Βασιλική» νίκη και φουλ για τίτλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.